Wiadomości z Żor

Woj. śląskie kieruje na ochronę zdrowia w epidemii ponad 200 mln zł

  • Dodano: 2020-06-17 09:00, aktualizacja: 2020-06-17 11:52

Ponad 200 mln zł kieruje na ochronę zdrowia w związku z epidemią samorząd woj. śląskiego – wynika z danych z wtorkowej konferencji prasowej władz regionu. Kluczowa część z tych środków to fundusze unijne, pozostałe pochodzą z budżetów państwa i województwa.

We wtorek zarząd woj. śląskiego podsumował dotychczasowe wsparcie udzielane przezeń w różnych obszarach w związku z epidemią koronawirusa. To działania dotyczące ochrony zdrowia, bezpieczeństwa mieszkańców, gospodarki oraz branży turystycznej.

Jak wynika z informacji przedstawionej przez marszałka regionu Jakuba Chełstowskiego, w ramach środków budżetu województwa przekazano m.in. dotacje na zakupy sprzętu oraz modernizację pomieszczeń i instalacji dla placówek prowadzonych przez samorząd wojewódzki – łącznie 13,74 mln zł. Woj. śląskie przekazało też ze swego budżetu blisko 360 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej na potrzeby podmiotów leczniczych.

Wsparcie na infrastrukturę i środki ochrony dla służby zdrowia, pochodzące z przesuniętych z innych zadań środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20, skierowano do 32 jednostek. 30 z nich to podmioty lecznicze (z czego 22 to szpitale, 5 – pogotowia ratunkowe i 3 – laboratoria), a pozostałe to Fundusz Górnośląski (prowadzący zakupy środków ochrony osobistej dla placówek leczniczych) i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

W ramach tego wsparcia 117,4 mln zł ma trafić na działania związane z infrastrukturą służby zdrowia (w tym 105,1 mln zł z UE i 12,4 mln zł z budżetu państwa; plus 6,2 mln zł wkładu własnego). Do 15 czerwca oceniono wnioski 28 podmiotów na 106,8 mln zł dotacji z RPO. Blisko 78 mln zł z RPO skierowano też na zakupy środków ochrony (w tym 66,3 mln zł z UE i 11,7 mln zł z budżetu państwa).

- Na 32 podmioty, które objęliśmy tym finansowaniem, raptem 10 czy 11, to są podmioty, które nadzoruje urząd marszałkowski – więc podchodziliśmy do tego procesu bardzo uczciwie, jeśli chodzi o potencjał organizacyjny i sytuacyjny, kto jest w stanie te środki szybko przerobić - wyjaśniał we wtorek marszałek.

Niezależnie urząd marszałkowski własnymi środkami zasila program wsparcia dla szpitali powiatowych – jednostkowo do 800 tys. zł - których nie objęły dotacje na walkę z koronawirusem ze środków europejskich. Dotąd nie informowano nt. puli tego programu.

Osobną kategorię pomocy stanowi "Śląski pakiet dla mieszkańca” - z łączną deklarowaną pulą 111,1 mln zł. To zakupy środków ochrony osobistej dla 26 szpitali, kosztem 65 mln zł (w tym 55 mln zł z przesunięć w RPO), a także wsparcie ochrony zdrowia i życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (13,1 mln zł) oraz wsparcie podmiotów ekonomii społecznej (3,8 mln zł). W ten "pakiet” włączono też finansowany w programie operacyjnym POWER, warty 29 mln zł projekt wsparcia kadr domów opieki społecznej w regionie (dodatkowe etaty i płace).

W ramach szacowanego na ok. 1 mld zł "Śląskiego pakietu dla gospodarki” m.in., jak wymieniał we wtorek Chełstowski, ok. 298 mln zł skierowano na pożyczki obrotowe i płynnościowe wraz z innymi uproszczeniami w zakresie wsparcia zwrotnego, a 323 mln zł – poprzez Wojewódzki Urząd Pracy – na wsparcie pracodawców w utrzymaniu miejsc pracy.

- Nie mieliśmy problemu, jak w Warszawie, aby te wnioski rozpatrywać, przesyłać środki na konta. Chyba jeden czy dwa wnioski zostały odrzucone z przyczyn formalnych, a tak 99,9 proc. wniosków było rozpatrzonych i ta pomoc była udzielana - deklarował marszałek.

W "Śląskim pakiecie dla gospodarki” 310 mln zł przewidziano też na wsparcie bezzwrotne koordynowane przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Dotąd np. w trzech z czterech tur naboru konkursu dot. innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach wpłynęło 800 wniosków o dotacje na łącznie 543 mln zł.

- To są realne pieniądze, które chcemy przekazać do biznesu - mówił Chełstowski.

Ponadto w "Śląskim pakiecie dla gospodarki” 57 mln zł skierowano na działania związane z internacjonalizacją biznesu, koordynowane przez Departament Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej, a 20 mln zł - na wejścia kapitałowe w perspektywiczne spółki (zarejestrowano tu 93 projekty, zakwalifikowano dotąd 4).

Z puli "Śląskiego pakietu dla turystyki" o wartości 3,5 mln zł, łączne "zaangażowanie” wynosi obecnie blisko 2,6 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również