Wiadomości z Żor

W Żorach działa asystent międzykulturowy! Powstaje też informator dla cudzoziemców

  • Dodano: 2020-11-10 08:45, aktualizacja: 2020-11-10 09:09

W naszym mieście żyje i pracuje coraz więcej obywateli Ukrainy.

Wielu z nich planuje na dłużej związać swoją przyszłość z Żorami. By ułatwić im start w nowym otoczeniu wystartował projekt pn. „Asystent międzykulturowy – wsparciem żorzan”.

Najważniejszą inicjatywą w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Żorska Strefa Przedsiębiorczości jest bez wątpienia powołanie pierwszego w naszym mieście asystenta międzykulturowego, którym została mieszkająca i pracująca w Żorach Ukrainka - Alla Ożyjewska-Brożyna. Pomaga ona osobom przyjeżdżającym do Żor zza wschodniej granicy załatwić najważniejsze formalności związane z pracą czy pobytem w naszym mieście. W listopadzie ze wsparcia asystenta międzykulturowego można skorzystać w następujących terminach: 12.11, 18.11, 24.11 i 30.11 w godzinach 10:00 - 15:00. By umówić się na spotkanie z asystentem międzykulturowym należy zadzwonić pod numer 533 963 227

Podejmowane są jednak także inne działania, których celem jest pomoc przyjeżdżającym do Żor obcokrajowcom. W ramach projektu pn. „Asystent międzykulturowy - wsparciem żorzan” w Urzędzie Miasta Żory rozpoczęły się prace nad stworzeniem dwujęzycznego informatora dla osób zza wschodniej granicy. Dzięki pracy zespołu, złożonego z pracowników miejskich jednostek tj. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zarządu Budynków Miejskich i Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz pracowników Urzędu Miasta – Wydziału Spraw Obywatelskich, Wydziału Polityki Społecznej, Wydziału Edukacji, Urzędu Stanu Cywilnego, Biura Promocji Kultury i Sportu a także pierwszej żorskiej asystentki międzykulturowej powstanie przejrzysty i czytelny przewodnik po naszym mieście

Informator będzie zawierał w języku polskim i ukraińskim dane dotyczące m.in.: meldunku, numeru PESEL, prawa jazdy, rejestracji samochodu, możliwości mieszkaniowych, zapisania dziecka do szkoły/przedszkola, załatwienia aktu urodzenia oraz aktu ślubu, kwestii zawierania małżeństw, dostępu do zasiłków i świadczeń socjalnych (500+, 300+). Dodatkowo znajdą się tam dane dotyczące bezpłatnej komunikacji, a także przydatne adresy, telefony i strony internetowe.

Pytań jest naprawdę dużo, każdy uczestnik projektu „Asystent międzykulturowy – wsparciem żorzan” przychodzi na konsultację z 2-3 pytaniami – mówi pierwszy w mieście asystent międzykulturowy Alla Ożyjewska-Brożyna

Jak podkreśla, dotyczą one różnych kwestii życia cudzoziemca w Polsce

Najczęściej pojawiające się pytania to: jak zarejestrować samochód, gdy właściciel lokalu nie chce zgodzić się na meldunek; jak przekonać pracodawcę, aby zgłosił pracownika na umowie zlecenie do ubezpieczenia chorobowego; jak bezpłatnie urodzić dziecko w Polsce, kiedy kobieta straciła pracę; jak zapisać dziecko do szkoły i pokonać barierę językową, jak starać się o mieszkanie socjalne lub czynszowe, kiedy przebywasz w Polce na podstawie karty czasowego pobytu; gdzie szukać pracy; jak poprawnie napisać CV w języku polskim.

Uważam, że informator, który tworzymy, będzie bardzo przydatny cudzoziemcom. Ponadto mam nadzieję, że w przyszłym roku w moim mieście – ponieważ uważam Żory za swój drugi dom – stanowisko asystenta międzykulturowego pojawi się na stałe i będziemy mogli pomóc jeszcze skuteczniej i dotrzeć do jeszcze większej ilości osób przyjezdnych, które chcą związać z Żorami swoją przyszłość – podkreśla Alla Ożyjewska-Brożyna.

Na bazie dobrych praktyk zaczerpniętych z innych miast, chcemy stworzyć informator, który ma podpowiedzieć cudzoziemcom, przyjeżdżającym do naszego miasta, co powinni lub mogą załatwić, gdzie i kto im pomoże – mówi Małgorzata Skrzeczyńska,  kierownik Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Urzędu Miasta Żory, koordynująca projekt ze strony miasta.

Planujemy w nim zawrzeć informacje najważniejsze, bez cytowania ustaw, ciekawostki, rzeczy nieoczywiste. Proste wskazanie, gdzie zadzwonić lub dokąd się udać. Każdy z nas, obsługując cudzoziemców wie, jakie problemy w danych sprawach się pojawiają, jak możemy pomóc. Informator, który tworzymy ma pomóc cudzoziemcom w pierwszych krokach, stawianych w naszym mieście – dodaje.

Dwujęzyczny informator będzie dostępny pod koniec 2020 roku w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Dworcowej, 8, w Urzędzie Miasta Żory, instytucjach miejskich, a także w firmach zatrudniających cudzoziemców oraz umieszczony w formacie elektronicznym na stronach internetowych Urzędu Miasta Żory, portalu „Żory – mój drugi dom” oraz na stronach partnerów projektu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również