Wiadomości z Żor

Uważaj na SMS-y z nieznanych numerów. To może być oszustwo!

  • Dodano: 2022-01-11 14:15

Nieustannie pojawiają się nowe informacje na temat oszustw na „wnuczka” czy „na policjanta”. Jeden z naszych czytelników poinformował nas o nowym sposobie, jak sam go nazwał, na „niby znajomych”.

Na czym polega nowe oszustwo?

Oszust wysyła wiadomość SMS z nieznanego numeru telefonu, w której twierdzi, że jest twoim znajomym i zmienił numer. Wysyła też link do filmu, który jak twierdzi, zrobiliście wspólnie.

Nie należy otwierać linku. Nie wiemy jak może skończyć się jego otworzenie. Jak poinformował  rzecznik prasowy KMP w Żorach, możliwym scenariuszem jest przejęcie kont w portalach społecznościowych, kont bankowych lub podszywanie się pod nas i wyłudzanie np. pieniędzy, lub kodów BLIK od naszych prawdziwych znajomych.

– Jeśli chodzi o Żory, w ostatnim czasie nie dochodziło do tego typu podszywania się pod znajomych – poinformował mł.asp. mgr Marcin Leśniak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Żorach, ale jak dodał, zdarzały się oszustwa z wykorzystaniem kodu BLIK i na portalach aukcyjnych.

Jak nie paść ofiarą phishingu?

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. 

– Najlepszą linią obrony w przypadku kampanii phishingowych są zawsze ostrożność oraz uwaga. Za każdym razem należy weryfikować nazwę strony internetowej, na której podaje się wrażliwe dane, czy nazwę domeny, z której otrzymano ważną wiadomość mailową. Każdy błąd, nawet drobna literówka, mogą świadczyć o oszustwie. Bardzo istotne jest również używanie unikalnych i odpowiednio skomplikowanych haseł w każdym z serwisów (w szczególności podczas korzystania z kont pocztowych, za pomocą których można resetować hasła w innych serwisach). Pomocne w tym zakresie są menedżery haseł. Wszelkie podejrzenia należy weryfikować, kontaktując się z rzekomym nadawcą za pomocą innego kanału niż ten, przez który dotarła wiadomość – przestrzegają policjanci.

Do kogo i jak zgłaszać podejrzenie phishingu? 

Zgłaszanie phishingu jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska https://incydent.cert.pl/, wypełnić krótki formularz online, dołączyć podejrzaną wiadomość i nacisnąć "wyślij".  

Pamiętaj, jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że jesteś ofiarą oszustwa lub wykryłaś/eś podejrzenie oszustwa, zgłoś niezwłocznie ten fakt także Policji lub do prokuratury!  

Uważaj na SMS-y z nieznanych numerów. To może być oszustwo!

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.