Wiadomości z Żor

Ulica Klimka już gotowa! Można już podziwiać odmienioną część Starówki [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-05-11 08:30, aktualizacja: 2023-05-11 08:39

Dzięki inwestycjom, jakie miasto zrealizowało w ścisłym centrum Żor, mieszkańcy mogą cieszyć się odnowioną przestrzenią w obrębie starego miasta. Zakończyły się prace związane z rewitalizacją ul. Klimka oraz znajdującego się przy niej założenia pocmentarnego.

Zakończono przebudowę ul. Klimka

Ulica Klimka zachowała swój historyczny przebieg z wyraźnym wydzieleniem dwóch stref użytkowania. Ich granicę stanowi odtworzony, poprzez ceglany pas, ślad dawnych murów obronnych. Górną część ulicy Klimka (od strony ulicy Garncarskiej)  przeznaczono wyłącznie dla ruchu pieszego, dolną część natomiast zaprojektowano jako strefę dostępną dla ruchu pieszego, samochodowego i rowerowego – są tu także miejsca parkingowe.

Przebudowana przestrzeń wzbogaciła się o nowe ławki, latarnie, kosze na śmieci, podświetlany słup ogłoszeniowy oraz stojaki na rowery. Wzdłuż strefy dla pieszych pojawiły się rzeźby Michała Batkiewicza – uznanego artysty, realizującego oryginalne projekty w swojej pracowni pod Krakowem.

Uporządkowana zieleń oraz ponad trzydzieści zasadzonych drzew z pewnością sprawią, że odnowiona ulica Klimka przyciągnie wielu spacerowiczów. Sam dobór drzew nie był przypadkowy – platany i lipy to gatunki doskonale sprawdzające się w oczyszczaniu powietrza ze smogu.

W ramach przebudowy ogrodzenia zespołu pocmentarnego odtworzony został fragment średniowiecznego muru obronnego z furtą, wzbogacony o charakterystyczne elementy dawnych fortyfikacji, takie jak blankowanie czy odcinek drewnianego chodnika.

Stary cmentarz został uporządkowany w duchu poszanowania miejsca. Odtworzono istniejące ścieżki oraz wykonano nowe, pozwalające na dotarcie do wszystkich zakątków cmentarza.  Wszystkie prace odbyły się bez naruszania pomników cmentarnych i istniejącej zieleni. Oświetlone alejki zostały wyraźnie wydzielone od kwartałów z nagrobkami niskimi barierkami, a wzdłuż alejek ustawiono ławki i kosze na śmieci.

Na odcinku od Centrum Przesiadkowego do budynku szkoły powstała ścieżka rowerowa. Utworzono dodatkowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerów i uporządkowano pas zieleni.
Wykonawcą robót była Firma HLS System. Sp. z o.o. z Żor. Koszt rewitalizacji ul. Klimka wyniósł prawie 8,4 mln zł.

Przebudowa ul. Klimka to jeden z elementów projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”, finansowanego z pożyczki rewitalizacyjnej finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach tego projektu odnowiono już Park Staromiejski. Kolejne inwestycje, czyli przebudowa fontanny na Rynku oraz budowa tężni w Parku Cegielnia, wkrótce zostaną zakończone i mieszkańcy będą mogli korzystać z kolejnych atrakcyjnych przestrzeni w naszym mieście.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również