Wiadomości z Żor

Trzy szkoły z Żor w tegorocznym rankingu miesięcznika Perspektywy

  • Dodano: 2019-01-10 18:15

W XXI. edycji Rankingu Liceów i Techników miesięcznika „Perspektywy” znalazły się trzy żorskie szkoły: dwa technika i jedno liceum.

W liście 500. najlepszych liceów w całej Polsce na 349. pozycji znalazło się I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki, otrzymując tym samym odznakę Srebrnej Szkoły. Placówka awansowała o blisko 100 miejsc w porównaniu do rankingu z 2017 roku, kiedy zajęła 459. miejsce. To także najlepszy wynik „Miarki” w ostatnich trzech latach.

Ranking 500. najlepszych techników nie okazał się dla żorskich placówek równie pozytywny. W tej części badania jakości polskiej edukacji mamy 2 szkoły. Technikum nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera spadło z zajmowanego w ubiegłym roku 195. miejsca na 217., otrzymując tarczę Srebrnej Szkoły. Społeczne Technikum w ZS Społecznych SRiN awansowało w tym do złotej 300. techników na 264. miejsce i otrzymało odznakę Srebrnej Szkoły. Potężny spadek zanotowało natomiast Technikum nr 1 w ZS Budowlano-Informatycznych. Szkoła, która w zeszłym roku zajmowała wysoką 151. lokatę, najwyższą spośród wszystkich szkół tego typu w mieście wypadła poza główną pięćsetkę!

Każda z trzech wymienionych placówek znalazła się również w rankingu według województw. Miarka uplasowała się na 39. pozycji wśród najlepszych śląskich liceów, a technika odpowiednio na 36., 44. i 78. miejscu spośród stu badanych szkół. Technikum nr 1 wypadło poza główną 200. w rankingu maturalnym. W ubiegłym roku zajmowało 151. miejsce.

Licea ogólnokształcące oceniane są za pomocą trzech kryteriów - sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych i rezultatów z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystywane są dane ze źródeł zewnętrznych wobec poddanych ocenie szkół. Ich źródłem są protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych i dane Systemu Informacji Oświatowej. Kryteria oceny techników są niemal identyczne z metodologią stosowaną w przypadku liceów. Dodatkowy czynnik stanowią wyniki egzaminu zawodowego.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Zdzisław Krzemionka

    żenująco niski poziom artykułu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również