Wiadomości z Żor

Trwa nabór wniosków do II edycji projektu pn. "Pozwólmy miastu odetchnąć"

  • Dodano: 2021-09-02 08:15, aktualizacja: 2021-09-02 08:31

Urząd Miasta Żory ogłasza II edycję naboru wniosków do projektu, w którym można uzyskać wysokie dofinansowanie do wymiany urządzeń grzewczych. Warto wziąć w nim udział i włączyć się we wspólne starania o czyste powietrze w naszym mieście i regionie!

Spalanie śmieci i paliw niskiej jakości w domowych kotłach, a także korzystanie z przestarzałych urządzeń grzewczych, to jedne z głównych przyczyn smogu w naszym regionie. Dlatego też naszym wspólnym interesem jest możliwie szybka wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych, która jednak wymaga niemałych nakładów finansowych.

Dlatego Urząd Miasta Żory ogłasza nabór do projektu grantowego, umożliwiającego pozyskanie dotacji na wymianę kotłów niespełniających zapisów tzw. uchwały antysmogowej (kotły pozaklasowe i kotły klasy 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012). Projekt jest realizowany w tzw. „formule grantowej”, gdzie przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej będzie po stronie Miasta Żory, zaś mieszkańcy chętni do wzięcia udziału w projekcie będą składali wnioski bezpośrednio do Urzędu Miasta. Po uzyskaniu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego wybór wykonawcy oraz  nadzór nad realizacją inwestycji będą należały już do mieszkańca.

Dofinansowanie przeznaczone jest wyłącznie dla mieszkańców miasta Żory – osób fizycznych, zamieszkałych w budynkach jednorodzinnych.

Na co finansowanie i jakie korzyści?

Dopłatę będzie można uzyskać do następujących technologii:

  • pompy ciepła – 18 000,00 zł netto
  • kotły gazowe – 10 000,00 zł netto
  • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej – 11 000,00 zł netto

Kiedy nabór?

Nabór wniosków trwa od 1 września do 4 października 2021 r.
Wnioski należy składać w Urzędzie Miasta Żory.
Nie decyduje kolejność zgłoszeń a ocena w oparciu o kryteria punktowe zawarte w regulaminie naboru.

Dodatkowe informacje

  • Dotację będzie można łączyć z dofinansowaniem uzyskanym w ramach programu „Czyste Powietrze”,
  • Realizacja inwestycji będzie możliwa dopiero po podpisaniu umowy z Miastem Żory,
  • Wypłata dotacji będzie miała formę refundacji – po podpisaniu umowy z Miastem, mieszkaniec realizuje inwestycję i ponosi jej koszty, a grant zostaje wypłacony po akceptacji dokumentacji rozliczeniowej.
  • O zakwalifikowaniu do projektu będą decydowały kryteria punktowe.

Informacje w sprawie naboru  można uzyskać w Urzędzie Miasta Żory, w Zespole Zarządzania Energią telefonicznie pod 32 43 48 138 lub 32 43 48 145 oraz mailowo pod adresem: zze@um.zory.pl.

Projekt pn. „Pozwólmy Miastu odetchnąć – wymiana urządzeń grzewczych na terenie Miasta Żory - edycja II” planowany jest do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Trwa nabór wniosków do II edycji projektu pn. "Pozwólmy miastu odetchnąć"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.