Wiadomości z Żor

Spisz się do końca września!

  • Dodano: 2021-08-31 08:15, aktualizacja: 2021-08-31 08:33

Spis powszechny potrwa już tylko do końca września! Miasto Żory zachęca wszystkich mieszkańców, którzy jeszcze nie dokonali spisu powszechnego, do skorzystania z pomocy w siedzibie Urzędu Miasta przy Rynku 9 oraz przy Al. Wojska Polskiego 25.

Spis powszechny w 2021 r. odbywa się online poprzez stronę internetową spis.gov.pl. Przypomnijmy, że spisem objęte są wszystkie osoby mieszkające obecnie w Polsce – także obcokrajowcy, a udział w spisie jest obowiązkowy. Nasze miasto przygotowało kilka udogodnień, aby ułatwić udział w spisie osobom, które nie mają możliwości dokonania samospisu na własnym sprzęcie komputerowym albo po prostu chcą skorzystać z pomocy rachmistrza.

Urząd Miasta Żory przy Rynku 9 oferuje wsparcie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu. W siedzibie Urzędu Miasta przy Al. Wojska Polskiego 25 można spisać się również od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu, a ponadto w ramach akcji „Spisowa środa” można spisać się w Urzędzie Miasta przy Rynku 9 w każdą środę września w godzinach do godziny 19:00.

Warto przypomnieć także, że osoby niesłyszące mogą uzyskać wsparcie urzędnika posługującego się językiem migowym na potrzeby udziału w spisie. Prosimy o kontakt drogą mailową na adres: so@um.zory.pl.

Ponadto na stronie pjm.spis.gov.pl można skorzystać z wideoczatu w Polskim Języku Migowym (PJM). Wybierając wideoczat z tłumaczem migowym, można uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania oraz zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie Narodowego Spisu Powszechnego. Tłumacz jest do dyspozycji internautów od poniedziałku do piątku (poza dniami ustawowo wolnymi od pracy) w godzinach od 8:00 do 16:00. Tłumacz w trakcie połączenia nie ma możliwości przeprowadzenia spisu. Spis przeprowadzają powołani w tym celu rachmistrzowie. Aby umówić się z rachmistrzem spisowym posługującym się PJM, należy skorzystać z formularza dostępnego na stronie https://pjm.spis.gov.pl w górnym prawym rogu, po kliknięciu w przycisk „Tutaj umówisz się na spis z rachmistrzem w PJM”.

Pytania do Narodowego Spisu Powszechnego 2021 przetłumaczone na Polski Język Migowy można znaleźć na stronie internetowej.

Cudzoziemcy mogą uzyskać wsparcie kontaktując się z Asystentem Międzykulturowym działającym przy Centrum Organizacji Pozarządowych. Tel. 530 330 219 lub mailowo: asystent.miedzykulturowy@cop.zory.pl.

Gminne Biuro Spisowe

  • Al. Wojska Polskiego 25, Wydział Spraw Organizacyjnych, pok. 102
  • 44-240 Żory
  • e-mail: or@um.zory.pl
  • tel. 32 43 43 230, 32 43 48 231, 32 43 48 225.

Jeżeli nie spisałeś się przez Internet, nie możesz już odmówić udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi na pytania spisowe, gdy się z Tobą skontaktuje. Odmawiając, narażasz się na karę grzywny. Możesz się spisać na infolinii, dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 w godzinach od 8:00 do 18:00.

Spisz się do końca września! / fot. UM Żory

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również