Wiadomości z Żor

Rzecznik MZ: zwiększamy wydolność systemu opieki zdrowotnej

  • Dodano: 2021-03-30 06:30, aktualizacja: 2021-03-30 08:19

Możemy zwiększać wydolność systemu ochrony zdrowia – liczbę łóżek, respiratorów, ale największą troską pozostaje personel medyczny. – zaznaczył rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz, wskazując na kilka działań mających zwiększyć liczbę lekarzy w walce z COVID-19.

Cały czas naszą troską pozostaje personel medyczny. Możemy zwiększać wydolność systemu ochrony zdrowia w postaci łóżek szpitalnych, respiratorowych, ale są granice w postaci kadry medycznej – powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Dodał, że resort podejmuje działania mające też wpływać na jej zwiększenie.

Już 80 lekarzy z Białorusi i Ukrainy zasiliło polski system ochrony zdrowia – powiedział.

Ponadto – jak wymieniał dalej Andrusiewicz – resort zdecydował o tym, aby okres delegacji lekarzy rezydentów do pracy z pacjentem z COVID-19 był wliczany do programu specjalizacyjnego.

Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne może zostać skierowany do walki z pandemią COVID-19 na mocy tzw. ustawy covidowej z 31 marca 2020 r. Decyzję taką może wydać wojewoda. Oprócz tego pracodawca może skierować lekarza do realizacji innych zadań niż wynikające z umowy, na podstawie której odbywa szkolenie specjalizacyjne.

Resort zdrowia w poniedziałek zapewnił, że młody lekarz w takiej konkretnej sytuacji okres wykonywania innej pracy niż specjalizacyjna w związku z epidemią będzie równoważny z realizacją programu specjalizacji.

Rzecznik resortu podkreślił też, że do końca tego tygodnia około 2 tys. lekarzy rezydentów będzie po egzaminie specjalizacyjnym, a kolejne 2 tys. powinno zdać go do końca kwietnia, chyba że przełożą to na sesję jesienną.

Teraz już kończą się egzaminy z anestezjologii, to jest dla nas najważniejsze. Specjaliści po zdaniu tego egzaminu będą zasilali również system opieki nad pacjentami w najcięższym stanie – powiedział.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.