Wiadomości z Żor

Ruszają przedświąteczne kontrole prewencyjne

  • Dodano: 2018-12-19 10:30

Ruszyła przedświąteczna sprzedaż choinek, żywych karpi oraz fajerwerków. Policjanci przyjrzą się, czy drzewka pochodzą z legalnego źródła, handel i przechowywanie fajerwerków odbywa się zgodnie z przepisami, a sprzedawcy ryb pamiętają o ich humanitarnym traktowaniu.

W czasie gorączkowych przygotowań do świąt mundurowi będą też ostrzegali przed kradzieżami.
Choinka – symbol Świąt Bożego Narodzenia cieszy się w naszym kraju szczególną popularnością. W sklepach, na targowiskach pojawiły się już pierwsze ich egzemplarze. Zarówno sprzedawcy, jak i kupujący pamiętać jednak powinni, że te które trafią do naszych domów muszą pochodzić z legalnego źródła. W obecnym stanie prawnym nielegalne pozyskiwanie drzewa w lesie, którego wartość nie przekracza kwoty 500 złotych jest wykroczeniem, za które grozi do 30 dni kary aresztu, kary ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo kary grzywny do 5 tys. złotych. Jeśli wartość drzewa jest jednak większa za jego kradzież lub przywłaszczenie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Nie bez winy pozostanie i ten, który kupi choinkę, która jak mógł przypuszczać pochodzi z nielegalnego źródła. Nabywca w takim przypadku narazić się może na odpowiedzialność za wykroczenie, bądź przestępstwo paserstwa.

Podobnie wyroby pirotechniczne zwane powszechnie fajerwerkami są od lat nieodłącznym elementem naszych tradycji świąteczno-noworocznych. I w tym przypadku handel takim towarem musi odbywać się ze ściśle obowiązującycmi przepisami. Działania policjantów w tym przypadku będą głównie związane ze sprawdzaniem legalności obrotu dostępnymi w sprzedaży fajerwerkami i petardami oraz pełnoletności osób dokonujących ich zakupu.

Jeśli chodzi z kolei o handel żywymi rybami to co będzie podlegało kontroli to sposób postępowania z nimi. Obowiązujące regulacje prawne stanowią, że ryby należące do kręgowych objęte są ochroną prawną przewidzianą w Ustawie o ochronie zwierząt. Dlatego też na sprzedawcach, a i nabywcach ciąży obowiązek ich humanitarnego traktowania. Egzemplarze przeznaczone do sprzedaży muszą być przetrzymywane w odpowiedniej ilości wody, a sprzedawane żywe transportowane tak, aby miały możliwość oddychania. Uśmiercanie ich również powinno przebiegać w sposób humanitarny, w miejscu do tego wydzielonym i przez osobę uprawnioną.

Dla milionów Polaków okres świąteczno-noworoczny jest czasem szczególnym kojarzony z ciepłą, rodzinną atmosferą. Niestety jest to również okres gorączkowych przygotowań i czas sprzyjający przestępcom. Zaabsorbowani przygotowaniami do świąt często zapominamy o tym, aby zadbać o swe bezpieczeństwo. Dlatego policjanci apelują o ostrożność, rozwagę i czujność zwłaszcza wówczas, gdy wybierzemy się po choinkę, karpia, czy fajerwerki...

PLIKI DO POBRANIA

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również