Wiadomości z Żor

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach przejdzie modernizację. Jest przetarg

  • Dodano: 2022-11-14 08:30, aktualizacja: 2022-11-14 08:42

Ochotnicza Straż Pożarna w Osinach wkrótce będzie mogła cieszyć się odnowioną remizą – oczywiście, jeśli wszystko pójdzie po myśli władz Żor. Ratusz rozpisał przetarg na modernizację obiektu.

Budowa nowego garażu, rozbudowa budynku, wymiana instalacji – to i wiele innych jest przedmiotem konkursu ofert na modernizację remizy OSP Osiny, który zdecydował się rozpisać UM Żory. Choć do rozstrzygnięcia przetargu i wybrania wykonawcy zostało jeszcze kilkanaście dni to wiadomo, że zakres prac jest szeroki.

Remiza OSP Osiny przejdzie kompleksowy remont

Władze Żor zdecydowały się na pełnowymiarową rozbudowę budynku OSP Osiny o garaż wraz z koniecznymi robotami towarzyszącymi – ziemnymi, żelbetowym, murarskimi, dachowymi, wykończeniowymi, konstrukcyjnymi i montażowymi. To jednak nie wszystko – remiza OSP Osiny przejdzie również:

  • rozbudowę instalacji c.o., wod-kan. wraz z przyłączeniem kanalizacji do budynku,
  • wykonanie instalacji wentylacji,
  • pełnowymiarowe roboty elektryczne oraz monitoring wizyjny,
  • wykonanie nawierzchni brukowych chodników i drogi dojazdowo-manewrowej z kostki brukowej

Konkurs ofert oficjalnie zostanie zakończony 21 listopada i kilka dni później żorski ratusz powinien wyłonić wykonawcę zadania. Firma, która wygra przetarg będzie miała 24 tygodnie na przeprowadzenie inwestycji (od chwili podpisania umowy).

OSP Osiny ma 114-letnią historię

Za początek społecznej organizacji przeciwpożarowej w Osinach uznaje się 1908 rok, na co wskazują udokumentowane zapiski. Jednostka OSP mieściła się w Baranowicach w dworze barona Duranta. Wcześniejsze dokumenty zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Straż Pożarna zaczęła prężnie funkcjonować w Osinach w 1912 roku, gdy ochotnicy otrzymali pierwszą sikawkę konną. Przynależność do straży była obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn w wieku od 16-60 lat.

W 1959 roku zdecydowano o budowie nowej remizy na ulicy Głównej 98, która zaczęła służyć ochotnikom dwa lata później i służy do dziś. OSP Osiny to dziś najliczniejszą ochotnicza jednostka w Żorach i liczy sobie 70 członków, w tym 23 wyszkolonych ratowników.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również