Wiadomości z Żor

Program Czyste Powietrze. Trwa nabór wniosków

  • Dodano: 2024-06-14 11:00

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków w programie priorytetowym Czyste Powietrze. Program realizowany będzie w latach 2018 -2029. Nabór prowadzony jest w trybie ciągłym do 31.12.2027 r., natomiast środki wydatkowane będą do 30.09.2029 r.

Dla kogo?

Program adresowany jest dla osób fizycznych będących właścicielem /współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

W Programie od 3 stycznia 2023 r. zwiększono wartości progów dochodowych kwalifikujące do uzyskania dofinansowania w ramach wszystkich części Programu.

W Części 1) Programu – do 135 000 zł stanowiącym podstawę obliczenia podatku, wykazanym w ostatnio złożonym zeznaniu podatkowym,

W Części 2) Programu – do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,

W Części 3) Programu – do 1 090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Na co?

Wsparcie finansowe obejmuje:

  • demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniające wymagania techniczne określone w Programie (wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie muszą być urządzeniami wpisanymi na listę zielonych urządzeń i materiałów dostępnych pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl ),
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, klasy efektywności energetycznej minimum A,
  • zakup i montaż ocieplania przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, spełniające wytyczne Prawa Budowlanego (kalkulator grubości izolacji dostępny pod linkiem: https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/),

W przypadku wymiany źródła ciepła w ramach Programu, możliwe jest również ubieganie się o dotację na :

  • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy elektrycznej od 2 kW do 10kW,
  • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej (w tym kolektorów słonecznych, pompy ciepła wyłącznie do cwu).

Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku:  do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok), lub o minimum 40%.

Od 14 czerwca 2024 r. w przypadku wymiany źródła ciepła na pompę ciepła, obowiązkowe jest wykonanie audytu energetycznego, który wskaże, że takie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku/lokalu.

W celu promowania termomodernizacji budynków jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla Beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej jak i kompleksowej termomodernizacji budynku pozwalającej na osiągnięcie określonych w Programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.

Dotacja z prefinansowaniem

Dotacja z prefinansowaniem możliwa jest w ramach Części 2) i Części 3)

Dodatkowe informacje

Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek – na podstawie wniosku złożonego od 22.04.2024 r. – będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).

Więcej informacji w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Miasta Żory Rynek 9 pok. 306 tel. 32 43 48 138 oraz na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/

Program Czyste Powietrze. Trwa nabór wniosków

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również