Wiadomości z Żor

Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami Żor!

  • Dodano: 2018-01-30 08:00, aktualizacja: 2018-01-30 08:11

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjechał wczoraj (29.01.) z wizytą do naszego miasta.  Zobaczcie naszą relację!

Podczas pierwszej części wizyty prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy mogile  Powstańców Śląskich oraz Pomniku Żołnierzy Wyklętych na starym cmentarzu przy ul. Klimka. Następnie przywitał się z oczekującymi na niego mieszkańcami oraz udał się do Urzędu Miasta spotkać się z naszymi samorządowcami.

Druga część wizyty odbyła się w Hali Sportowej MOSiR. Zebrani mieszkańcy zbierali się na spotkanie z prezydentem już od godziny 15:30, a czas oczekiwania uświetniły występy Małych Rojanek oraz zespołu KGW Baranowice.

Spotkanie z mieszkańcami Żor rozpoczęło się o godzinie 17:00. Po uroczystym przywitaniu przez wiceprezydenta miasta, Daniela Wawrzyczka oraz odśpiewaniu hymnu narodowego, Andrzej Duda wygłosił przemówienie skierowane nie tylko do Żorzan, ale również do wszystkich Polaków.

Prezydent podkreślił znaczenie naszego regionu – „Śląsk to serce polskiego przemysłu. Śląsk to, w dużym stopniu, serce polskiej przedsiębiorczości. Na Śląsku jak w soczewce skupia się wszystko to, co związane z etosem ciężkiej pracy.” Wspomniał także męstwo mieszkańców Żor podczas Powstań Śląskich – „Trzy razy walczyli mieszkańcy Żor, żeby tutaj była Polska. Trzy razy – uparcie, jak to na Śląsku. Za trzecim razem się udało. Są wielkimi bohaterami, o których wierzę, że Polska nigdy nie zapomni.”

Padło wiele ważnych słów również w kontekście obecnych napięć w stosunkach Polska – Izrael oraz prawdy historycznej. Andrzej Duda zapewnił, że nie ma zgody na takie wyrażenia jak „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy koncentracyjne”.

„Dziś jako prezydent RP chcę powiedzieć jeszcze jedno. Nigdy nie zgodzę się na to, byśmy my jako naród – Polacy, czy Polska jako państwo była oczerniana poprzez zakłamywanie prawdy historycznej i poprzez absolutnie fałszywe oskarżenia. A takich w ostatnich dniach pod adresem naszego kraju i naszego narodu padło stanowczo zbyt wiele, żeby można było przejść nad tym obojętnie”.


Prezydent podkreślił przy tym jednak również ważność tolerancji i zgody w naszym kraju.

Nie ma mojej zgody na żadną nienawiść między narodami w Polsce. Nie ma mojej zgody absolutnie na antysemityzm czy inny przejaw ksenofobii, bo nienawiść to najgorsze zło, które się pomiędzy narodami szerzy. Zawsze będę się temu jako prezydent sprzeciwiał. (...) To jest wbrew najgłębszym naszym zasadom, naszej etyce wyrosłej na pniu chrześcijaństwa, na wielkim etosie miłości bliźniego ”


Po swojej przemowie, za którą otrzymał gromkie oklaski, Andrzej Duda przez długi czas rozmawiał z mieszkańcami, pozował do zdjęć i wymieniał uściski dłoni.

Zobaczcie naszą relację z najważniejszych punktów wizyty Prezydenta w Żorach:

Jak wam się podobało spotkanie z Prezydentem RP?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również