Wiadomości z Żor

Policyjne działania dla poprawy bezpieczeństwa pieszych

  • Dodano: 2021-12-20 09:15

Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem – to cel przeprowadzonej w czwartek w Żorach akcji profilaktycznej. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy wojewódzkiej, Komendy Miejskiej Policji w Żorach i uczniowie klasy mundurowej wręczali mieszkańcom elementy odblaskowe. Termin działań nieprzypadkowy, przed nami Święta Bożego Narodzenia, czas wzmożonego ruchu pieszych i pojazdów, zwłaszcza w rejonie sklepów i galerii handlowych.

Działania profilaktyczne Wydziału Ruchu Drogowego

Wielkimi krokami zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Żeby nadchodzące święta były bezpieczne policjanci śląskiej drogówki i żorskiej komendy miejskiej, wspierani przez uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 3 w Żorach, zorganizowali profilaktyczne działania, w trakcie których wręczali elementy odblaskowe.

Każdy pieszy, rowerzysta, a także użytkownicy innych jednośladów, powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się po zmroku będą oni lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność, dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Okres świąt to wzmożony ruch pojazdów i pieszych, zwłaszcza w rejonie sklepów i galerii handlowych. Nie zapominajmy w tym czasie o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu drogowego. Zachowajmy zdrowy rozsądek, ostrożność, spokój i kulturę na drodze. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów i dostosowaniu prędkości do panujących warunków atmosferycznych. Pieszych zachęcamy do noszenia odblasków i zachowania zwiększonej czujności podczas przechodzenia przez jezdnię.

Kierowco pamiętaj! Zbliżając się do przejścia dla pieszych, masz obowiązek zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Pieszemu zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.