Wiadomości z Żor

Policjanci prowadzą dziś działania "Bezpieczny pieszy"

  • Dodano: 2023-11-15 07:30, aktualizacja: 2023-11-15 07:41

Bezpieczny pieszy, to wojewódzkie działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. W ciągu całego dnia żorscy mundurowi, we wzmożony sposób policjanci będą zwracać uwagę na poprawną relację pieszych i kierujących. Pamiętajmy, iż bezpieczeństwo zależy od wspólnej relacji kierujących i pieszych.

Dzisiaj trwają działania "Bezpieczny pieszy"

Dzisiaj żorscy mundurowi na terenie miasta prowadzą policyjną akcję pn. Bezpieczny pieszy. To kolejna edycja cyklicznych działań, których głównym celem jest zwrócenie uwagi na relację niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz zachowanie kierujących w relacji z pieszymi. Stróże prawa zwracają uwagę nie tylko kierujących, ale także pieszych i rowerzystów.

Konieczność cyklicznego przeprowadzania działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo pieszych to nie przypadek, co potwierdzają wnikliwe analizy bezpieczeństwa w mieście.

Najbardziej zagrożonym miejscem powstawania wypadków drogowych z udziałem pieszych na terenie Żor są przejścia dla pieszych, gdzie odnotowano aż 72% wszystkich zdarzeń. Głównymi sprawcami wypadków drogowych z udziałem pieszych są kierujący pojazdami (89% ogółu zdarzeń), a przyczyną wypadków drogowych jest nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu, co stanowi 59% wszystkich przyczyn wypadków z udziałem pieszych.

Przypominamy pieszym, iż w myśl art. 13 PRD pieszy m.in.

  • wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność
  • znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Zgodnie z art. 14 PRD pieszemu zabrania się m.in.

  • wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Taryfikator zakłada następujące kary dla kierujących:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych.

Policjanci apelują o respektowanie przepisów i wzajemny szacunek pieszych i kierujących.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również