Wiadomości z Żor

Pamiętaj o obowiązku wymiany starego kotła węglowego!

  • Dodano: 2021-01-08 07:15, aktualizacja: 2021-01-08 07:29

Przypominamy, że zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej użytkownicy  starych pieców na paliwa stałe muszą wymienić je na nowe kotły 5 klasy lub inne, ekologiczne źródło ciepła takie jak: ciepło systemowe, gaz, pompa ciepła czy fotowoltaika.

Termin wymiany kotłów starszych niż 10-letnie upływa wraz z końcem 2021 roku!

„Uchwała antysmogowa” to regulacja prawna, dotycząca wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w województwie śląskim - mieszkańców, osób prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW), właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielni, wspólnot i samorządów lokalnych. Uchwała wskazuje w jakich piecach i jakie paliwa można spalać. Jej celem jest doprowadzenie do poprawy jakości powietrza w regionie.

Zgodnie z zapisami „uchwały antysmogowej” na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje zakaz palenia węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Należy podkreślić, że zakazy i ograniczenia dotyczą całego roku, a nie tylko okresu grzewczego.

Uchwała zobowiązuje osoby użytkujące piece do ich wymiany na nowe - zgodne z 5 klasą  pod  względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN  303-5:2012. Starsze instalacje trzeba będzie zastąpić  nowymi. Wyznaczono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów:
- kotły  eksploatowane powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba wymienić do końca 2021 roku.
- kotły eksploatowane od 5-10 lat trzeba wymienić do końca 2023 roku,
- kotły eksploatowane do 5 lat trzeba wymienić do końca 2025 roku.

Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły klasy 3 i 4 była dofinansowywana, graniczna data ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 została wydłużona do końca roku 2027 roku

Infografika do pobrania (wersja monochromatyczna) [PDF 135,3kB]

Infografika do pobrania [PDF 36,7kB]

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.