Wiadomości z Żor

Pałac w Baranowicach już po odbiorze! Otwarcie obiektu po renowacji coraz bliżej [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-03-02 08:30, aktualizacja: 2023-03-02 08:46

We wtorek, 28 lutego odbył się uroczysty odbiór kończący prace w baranowickim Pałacu po kompleksowym remoncie. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Waldemarem Sochą na czele, radni Rady Miasta Żory, przedstawiciele Rady Dzielnicy Baranowice, pracownicy Urzędu Miasta Żory oraz przedstawiciele wykonawców inwestycji - firm ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych J.D.M. Mazur, Sp. J z Krakowa oraz Wodpol Sp. z o.o. z Żywca.

Renowacja Pałacu w Baranowicach to największa żorska inwestycja ostatnich lat!

Zabytek w ciągu niespełna trzech lat zmienił się nie do poznania. Teraz jest ozdobą dzielnicy Baranowice oraz całego miasta! Wspaniałe wnętrza, w których zachowano historyczny wygląd, prezentują się wyjątkowo z uwagi na polichromie, które zostały pieczołowicie odwzorowane według fragmentów zachowanych na ścianach budynku. Zarówno w środku jak i na zewnątrz pałacu możemy podziwiać wiele elementów dekoracyjnych.

- Polichromie, które znajdują się na ścianach zachowały się w części pałacu i zostały odtworzone ze szczątkowych elementów, do których dopisaliśmy sobie pewną historię. Część polichromii, która została ściągnięta ze ścian będzie zaprezentowana podczas wystawy po otwarciu pałacu – mówi Ewa Pańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Remont budynku został już zakończony, jednak zanim Pałac będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców, musi zostać jeszcze wyposażony, a w otaczającym go parku muszą zakończyć się prace renowacyjne. Otwarcie pałacu planowane jest jesienią.

Warto wspomnieć, że Miasto Żory pozyskało dodatkowe dofinansowanie w kwocie 3 053 170,45 zł w ramach projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo- Pałacowego w Żorach”. Aktualnie dofinansowanie wynosi aż 16 206 185,59 zł, a całkowita wartość projektu wynosi 29 583 464,89 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również