Wiadomości z Żor

Ostrzeżenie o złej jakości powietrza

  • Dodano: 2020-12-03 12:30

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że na terenie części województwa śląskiego, w tym w Żorach wystąpił 2 poziom ostrzegania dla zanieczyszczenia powietrza.

Ze względu na poziom pyłu zawieszonego PM10 jakość powietrza w Żorach jest dzisiaj zła. Na podstawie prognozy i wyników pomiarów jakości powietrza na stacjach monitoringu, ze względu na pył zawieszony PM10, prognozuje się, ze zarówno dziś jak i jutro jakość powietrza - szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych i porannych - będzie zła.

Ostrzeżenie o złej jakości powietrza obowiązuje od godz. 9:00 w czwartek, 3 grudnia do godz. 24:00 w piątek, 4 grudnia.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecane jest ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza jeśli odczuwamy pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła. Należy ograniczyć wietrzenie pomieszczeń oraz unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jano z Żor

    Smog jest bo Żory postawiły na całkowitą zabudowę miasta nawet miejsca które dawniej służyły jako wymiennik powietrza ale kto z miastowych może o tym cokolwiek wiedzieć liczy się moda i prestiż na chwilę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również