Wiadomości z Żor

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać ze wsparcia osobistego asystenta

  • Dodano: 2020-03-11 08:00, aktualizacja: 2020-03-10 10:20

Nasze miasto przystąpiło do programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” edycja 2019-2020, finansowanego jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

W związku z tym trwa nabór osób chętnych do korzystania ze wsparcia świadczonego przez asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej.

Wsparcie to kierowane jest do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym bądź znacznym i ma na celu pomoc w codziennych czynnościach oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenta mogą być świadczone przez 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00 - 22:00, a na jednego uczestnika programu może przypadać nie więcej niż 30 godzin w miesiącu. Obecna edycja programu będzie trwała w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 roku. Uczestnik korzystający ze wsparcia nie będzie ponosić odpłatności za udział w Programie, który jest finansowany ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Pomoc  Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej może polegać na pomocy osobie niepełnosprawnej w wyjściu, powrocie, dojazdach w wybrane przez uczestnika miejsce, np. dom, praca, placówki oświatowe, szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne, sportowe itp. Może być to pomoc w zrobieniu zakupów, załatwieniu spraw urzędowych, korzystanie z dóbr kultury takich jak muzeum, teatr, kino, itp.

Zgłoszenia osób chętnych do korzystania z tej formy wsparcia należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żorach, który mieści się przy ulicy Księcia Przemysława 2. Zgłoszenie odbywa się poprzez złożenie karty zgłoszenia do programu wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, którą można pobrać osobiście w Ośrodku, bądź też wydrukować ze strony internetowej. Kartę można dostarczyć także za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: mops@mops.zory.pl.

W celu realizacji Programu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poszukuje także osoby do świadczenia tychże usług w formie umowy zlecenia. Kandydaci na asystentów powinni posiadać dyplom asystenta osoby niepełnosprawnej lub mieć wykształcenie co najmniej średnie oraz roczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Dodatkowe informacje można uzyskać w Ośrodku pod numerem telefonu 32 43 42 412 wewn. 14 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–13:00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również