Wiadomości z Żor

Ogromne zmiany w baranowickim parku oraz zabytkowym pałacu

  • Dodano: 2022-12-30 10:00

Otoczenie pałacu w Baranowicach zmienia się na lepsze na naszych oczach! Teren parku przypałacowego został oczyszczony z gruzu i śmieci. Usunięto też krzewy i samosiewy drzew kolidujące ze ścieżkami spacerowymi. Również sam pałac wypiękniał! Efekty prac wykończeniowych już dziś robią ogromne wrażenie.

Niepowtarzalny charakter parku podkreślają zabytkowe bramy wjazdowe, które już wkrótce zostaną poddane rekonstrukcji, by przywrócić obiektowi historyczny wygląd. Wszystkie prace na terenie parku prowadzone są z dbałością o najmniejszy detal, aby ochronić i wyeksponować w całości piękno starodrzewu występującego na jego terenie, a przy tym odzyskać pierwotny kształt parku. Obecnie trwają prace związane z budową ścieżek spacerowych wraz z oświetleniem, a także prace renowacyjne przy obiekcie komina dawnej kuźni i lodowni. Wyburzono już także część budynków gospodarczych, wybudowanych w latach 70. XX wieku.

Otoczenie pałacu w Baranowicach zmienia się na lepsze na naszych oczach

Okazały park o powierzchni ponad 8 ha, z licznym starodrzewem i pomnikami przyrody, po zakończeniu prac z pewnością przyciągnie osoby poszukujące ucieczki od miejskiego zgiełku. W zrewitalizowanym pałacu i ogrodzie odbywać się będą koncerty oraz multimedialne prezentacje artystyczne. Miłośnicy sztuki będą mogli wziąć udział w plenerach malarskich, fotograficznych, rzeźbiarskich czy florystycznych oraz wielu innych wydarzeniach, które będą się odbywały w tym wyjątkowym miejscu.

Część prac renowacyjnych uległa opóźnieniu z uwagi na występowanie siedlisk gatunków zwierząt chronionych. Na kominie byłej kuźni znajdowało się bocianie gniazdo, które należało zdemontować przed rozpoczęciem prac renowacyjnych. Ze względu na okres lęgowy nie było możliwości przeniesienia gniazda, a co za tym idzie rozpoczęcia robót. Gniazdo zdemontowano pod nadzorem ornitologicznym, po zakończeniu okresu lęgowego. Zostanie ono ponownie ułożone na szczycie komina, gdy tylko zakończą się prace. Zapewni to zachowanie we właściwym stanie ochrony populacji tego gatunku.

W samym pałacu również zaszło wiele zmian

Zniknęły rusztowania, więc możemy już podziwiać efektowną fasadę budynku z licznymi elementami dekoracyjnymi. Powstaje zimowy ogród z widokiem na park, który stanowił będzie część restauracji usytuowanej na parterze. Wewnątrz pałacu zakończono malowanie ścian i sufitów, zamontowano elementy sztukaterii oraz drewniane parapety, a na ścianach w łazienkach pojawiły się płytki. Na poddaszu ułożono dębowy parkiet, a w całym budynku montowane są drzwi i balustrady schodowe. Trwa montaż oświetlenia oraz systemu sygnalizacji pożaru i kamer na elewacji. Wkrótce zostaną zamontowane kurtyny powietrzne, zakończy się montaż oświetlenia i opraw zewnętrznych na elewacji oraz przy wejściach do budynku.


Źródło: UM Żory

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również