Wiadomości z Żor

Nowa ścieżka logistyczna dla pacjentów Szpitala Miejskiego w Żorach

  • Dodano: 2022-05-11 15:30

Szpital Miejski w Żorach zyska nową ścieżkę logistyczną w celu poprawy bezpieczeństwa pacjentów, którzy trafiają na Izbę Przyjęć. Projekt wart 2,4 mln złotych ma zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Przestrzeń szpitala ma przejść całkowitą reorganizację w celu zagwarantowania bezpiecznej separacji, a także transportu osób zakażonych koronawirusem wewnątrz szpitala. Koszt wdrażanej w Szpitalu Miejskim w Żorach inwestycji to 2,4 mln złotych, z czego dofinansowanie na ten cel ze środków Unii Europejskiej wyniesie ponad 2 mln złotych.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek 9 maja 2022, w trakcie której zapowiedziano realizację kolejnej inwestycji w żorskiej lecznicy uczestniczyli wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach Katarzyna Siemieniec i dyrektor Szpitala Miejskiego w Żorach Witold Nowak.

Sukcesywnie zwiększamy dofinansowanie szpitala w Żorach w oparciu o środki unijne. Nowa inwestycja zapewni wyższy standard opieki zdrowotnej oraz zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Projekt pozwoli też na zwiększenie dostępności obiektu w zakresie świadczonych usług medycznych – wyjaśnił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Szpital Miejski w Żorach zyskał ścieżkę logistyczną w walce z koronawirusem

W Szpitalu Miejskim w Żorach zostanie przeprowadzona adaptacja szybów i nastąpi montaż dwóch nowych dźwigów osobowych. W jakim celu? Ścieżka logistyczna ma pomóc w znaczącym ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, tworząc odrębną przestrzeń dla niezainfekowanych pacjentów. Dzięki temu pacjenci mają zyskać gwarancję bezpiecznej separacji i transportu wewnętrznego osób zakażonych.

Przewożenie pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 ma być ograniczone do minimum i przebiegać wyznaczonymi poziomymi i pionowymi ciągami komunikacyjnymi. W ten sposób obiekt będzie dostosowany do nowego reżimu sanitarnego, ograniczy się również przemieszczanie pracowników medycznych wraz ze sprzętem medycznym po wyznaczonych strefach szpitala.

Ścieżka logistyczna, która powstanie w szpitalu będzie w praktyce tzw. bezpieczną przestrzenią dla pacjenta, który od momentu, gdy trafi na Izbę Przyjęć przechodzi szczegółową diagnostykę aż do momentu przyjęcia go na oddział – informuje Katarzyna Siemieniec, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Dofinansowanie dla żorskiego szpitala zwiększy się w ten sposób do 11 mln złotych, a od zeszłego roku na modernizację oraz zakup sprzętu w żorskim szpitalu zostało przeznaczonych ponad 9 mln złotych. Lecznica zyskała możliwość przeprowadzania wielu badań stacjonarnie, bez przymusu zlecania ich podmiotom zewnętrznym.

Na mocy podpisanego w 2021 roku aneksu, kwotę dofinansowania zwiększono o ponad 2,4 mln zł. Całkowity koszt wszystkich inwestycji realizowanych w szpitalu przekroczył kwotę 9,3 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosiło blisko 8,6 mln zł, ponad 647 tys. zł przekazał dla szpitala budżet państwa.

Dzięki tym środkom na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii została wydzielona izolatka oraz powstało pięć dodatkowych czasowych stanowisk. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii zwiększył na stałe liczbę miejsc z pięciu do ośmiu łóżek. Miała miejsce również modernizacja i doposażenie Medycznego Laboratorium Diagnostycznego. W bezpośrednim sąsiedztwie Izby Przyjęć powstała Pracownia Tomografii Komputerowej.


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.