Wiadomości z Żor

Nie ma taryfy ulgowej dla wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu

  • Dodano: 2020-04-20 08:15, aktualizacja: 2020-04-20 09:17

Konieczność ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa nakłada na policjantów nowe obowiązki. Z epidemią walczą również policjanci z miejscowej drogówki. Pomimo tego, że na drogach naszego miasta jest mniej pojazdów, to bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w dalszym ciągu jest priorytetem dla świętochłowickich mundurowych. Kierujący, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, grozi do 2 lat pozbawienia wolności

Nadal jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest jazda pod wpływem alkoholu. Mimo nieustannych apeli Policji i kampanii społecznych wciąż nie brakuje osób, które decydują się prowadzić na tzw. „podwójnym gazie”. Wprowadzony w Polsce stan epidemii oraz konieczność ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, nakłada na policjantów nowe obowiązki. Jednak pomimo nowych obowiązków, bezpieczeństwo na drogach naszego miasta to w dalszym ciągu priorytet dla świętochłowickiej drogówki. W tym szczególnym czasie musimy wszyscy dostosować się do nowych przepisów wynikających z konieczności dbania o zdrowie i życie swoje oraz innych. Choć ruch na drogach jest mniejszy, to policjanci sprawujący nadzór nad nim nie zwalniają tempa. Wykonują swoje podstawowe zadania i realizują nowe, te związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Każdego dnia kontrolują czy w środkach komunikacji zbiorowej jest dopuszczalna liczba pasażerów oraz przeprowadzają wiele kontroli drogowych, podczas których zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący.

W trakcie prowadzonych kontroli policjanci wyposażeni są w środki ochrony osobistej. Jeśli policjanci mają podejrzenia, że mają do czynienia z osobą zakażoną koronawirusem, dalsze działania przeprowadzają w zgodzie z wytycznymi inspektora sanitarnego. Dla bezpieczeństwa swojego i każdego kierowcy, który jest kontrolowany policjanci, używają do badania trzeźwości urządzeń wyposażonych w jednorazowe ustniki. Kierowca osobiście otwiera zapakowany ustnik oraz wkłada go do urządzenia. Po wykonaniu badania, sam usuwa ustnik. Policjanci ich nie dotykają. Przy okazji informujemy, że mundurowi nie dają wiary zapewnieniom kierowców, że alkohol w organizmie pojawia się na skutek używania środków do dezynfekcji rąk

Przypominamy!

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo.

Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po użyciu alkoholu, za który grozi:

  • kara grzywny w wysokości do 5 tys. złotych,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 mcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Przestępstwo zgodnie z art. 178a Ustawy Kodeks Karny ujawnione zostaje u kierowcy, który w 1 dm3 wydychanego powietrza przekroczył 0,25 mg alkoholu, co oznacza, że jest w stanie nietrzeźwości, za który grozi:

  • grzywna do 10 tys. złotych,
  • kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.


Kierowco!


Nigdy nie wsiadaj po alkoholu za kierownicę. Stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu. Jeżeli mamy przypuszczenie, że ktoś jedzie na „podwójnym gazie”, nie bądźmy obojętni i informujmy policję. Właściwa reakcja może niejednokrotnie uchronić przed nieszczęśliwymi zdarzeniami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również