Wiadomości z Żor

Multimedialna fontanna na Rynku już działa! Efekt robi wrażenie

  • Dodano: 2023-05-15 09:15

Już jest! Nowoczesna fontanna z efektami świetlnymi i dźwiękowymi od czwartku, 11 maja działa na żorskim Rynku. Mieszkańcy mogą już podziwiać widowiskowe pokazy.

Fontanna na żorskim Rynku już działa

Fontannę tworzy podziemna betonowa niecka, przykryta płytami kamiennymi. Tryskającą wodę podświetlają kolorowe reflektory, a w trakcie pokazów efektom świetlnym towarzyszą dźwięki utworów wybranych przez mieszkańców, tworząc zachwycające pokazy.

Utwory, które usłyszymy w trakcie pokazów to m.in. wybrane w głosowaniu mieszkańców:  „Marsz Imperialny” Johna Wiliamsa, czyli ścieżka dźwiękowa filmu Gwiezdne Wojny, „Cztery pory roku – Wiosna”  Antonio Vivaldiego, utwór „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego, „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena oraz „Rydwany Ognia” Vangelisa.

Fontanna, której powierzchnia wynosi ponad 150 m2 jest bardzo zaawansowaną technologicznie instalacją, wyrzucającą strumień wody na wysokość do 3 metrów! Aż 49 dysz daje możliwości tworzenia obrazów wodnych rozłożonych zarówno w poziomie jak i w pionie, a także tworzyć efekt lustra wody. Tryskające z różnym natężeniem strumienie wody, są skoordynowane z efektami świetlnymi i muzyką.

Działanie fontanny na żorskim Rynku można podziwiać przez 7 dni w tygodniu w godz.  9:00 - 22:00.

Pokazy świetlno dźwiękowe odbywać się będą od poniedziałku do piątku o godzinie 21:30, a w soboty i w niedziele aż 3 razy: o godz. 18:00, 20:00 oraz 21:30.

Ważne zasady korzystania z fontanny!

  • Obowiązuje zakaz wjazdu na fontannę rowerami, hulajnogami, na rolkach itp.
  • Fontanna stanowi ozdobny element architektury i nie jest przeznaczona do kąpieli!
  • Woda w fontannie nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania przez ludzi ani zwierzęta! Może być ona szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie czy spożycie wody są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
  • Kąpiele w fontannach mogą być również przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.
  • Każdy mieszkaniec, a przede wszystkim rodzice pozwalający na kąpiele swoich dzieci w fontannie, ponoszą za to pełną odpowiedzialność – w tym za ewentualne wypadki.
  • W fontannie nie wolno kąpać także psów ani innych zwierząt!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również