Wiadomości z Żor

Kolejny majowy weekend w pandemii - zadbajmy, by był bezpieczny...

  • Dodano: 2021-04-30 14:15

Śląscy policjanci są przygotowani do zabezpieczenia długiego weekendu majowego. Czuwając nad przestrzeganiem przepisów, służą też pomocą każdemu, kto jej potrzebuje.

W tym czasie spodziewać się możemy zwiększonej ilości policjantów, w szczególności drogówki, którzy czuwać będą nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Policjanci będą kontrolowali także przestrzeganie obostrzeń dotyczących m.in. zakrywania ust i nosa, ograniczenia w gromadzeniu się, konieczności utrzymania dystansu, czy funkcjonowania lokali. Od naszej odpowiedzialności teraz zależy życie i zdrowie innych osób, a także fakt, że niebawem, bo już 15 maja, będziemy mogli pożegnać większość nałożonych restrykcji w związku z epidemią koronawirusa.

Przyzwyczailiśmy się już do większości obostrzeń, które są z nami od ponad roku

Cały świat zmaga się z pandemią, apelujemy zatem o podporządkowanie się ograniczeniom i niestwarzanie problematycznych sytuacji z troski o bezpieczeństwo oraz życie i zdrowie nas wszystkich. Przypominamy, że nadal istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, zachowanie dystansu społecznego i ograniczenia w gromadzeniu się. Na horyzoncie widać już szansę powrotu do normalności, więc wykażmy jeszcze trochę cierpliwości oraz pokażmy swoją odpowiedzialność. To jeszcze nie ten moment, aby urządzać kilkunastoosobowe imprezy przy grillu, czy szukać szansy na spotkanie w licznym gronie znajomych. Kluby, restauracje, dyskoteki, czy branża hotelowa, wciąż są niedostępne. Policjanci będą kontrolowali te miejsca i stanowczo reagowali na próby ominięcia obowiązujących przepisów.

Pamiętajmy także o tym, co dzieje się na drogach. Wielu kierowców postanowi wyjechać poza miejsce zamieszkania, na przykład do przyjaciół, czy rodziny. Zachęcamy jednak do refleksji nad faktyczną ich potrzebą. Jeśli jednak wyjazd jest nieunikniony, to nie bagatelizujmy kwestii wypoczynku przed trasą. Zadbajmy o koncentrację i trzeźwość. Przypominamy, że policjantów pełniących służbę, w tym na drogach, będzie podczas majówki zdecydowanie więcej, niż zazwyczaj. Mundurowi na pewno będą sprawdzali trzeźwość, prędkość i stan techniczny pojazdów, jak również prawidłowość przewożenia pasażerów – zwłaszcza tych najmłodszych. Z całą pewnością, zgodnie z dewizą, będziemy pomagać i chronić, ale również karać tych, którzy nie dbają o bezpieczeństwo innych.

Choć podczas całej majówki nad naszym bezpieczeństwem będą czuwali policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek zależy w dużej mierze od nas samych. Nic nie zwalnia nas od myślenia, a wybrana forma wypoczynku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pamiętajmy!

Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od kierujących – ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń i szacunku dla innych kierowców. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, a kask i odzież ochronna tylko do pewnego stopnia zapobiega obrażeniom.

Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelką cenę, ponieważ cena ta może być bardzo wysoka.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.