Wiadomości z Żor

Grodzki o epidemii w Polsce: płyniemy statkiem na skały

  • Dodano: 2021-12-02 07:45, aktualizacja: 2021-12-02 08:24

Padł rekord nowych zakażeń w tej fali epidemii koronawirusa, w innych krajach są różne restrykcje, a my płyniemy statkiem na skały - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jak podkreślił, rząd nie może uciekać od podejmowania niepopularnych decyzji w obawie przed lobby antyszczepionkowym.

Najwyższa liczba w IV fali epidemii

W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 29 064 osób. To najwyższa liczba w IV fali epidemii. Zmarło 570 chorych z COVID-19, to również najwięcej w IV fali.

Na środowej konferencji prasowej marszałek Grodzki zwrócił uwagę na te rekordowe dane.

"Nie chcę mówić, co zrobiły rządy innych krajów, ale w każdym kraju poza granicą Polski paszportu covidowego używa się niemal non stop. Inni mają jeszcze inne restrykcje aż do lockdownu w Austrii, a u nas pandemia, płyniemy tym statkiem na skały. Wydaje się, że kapitan zasnął, a marynarze uciekli" - powiedział Grodzki.

Jak podkreślił, rząd nie może wysługiwać się opozycją w walce z epidemią. Chociaż - dodał - liderzy opozycji wielokrotnie deklarowali poparcie dla "mądrych aktów ustawodawczych".

"Ale nie może rząd uciekać od odpowiedzialności przed niepopularnymi decyzjami, dlatego, że boi się swojego lobby antyszczepionkowego, podobno jak mówi pan premier Morawiecki, +inspirowanego z zewnątrz+, co jest wypowiedzą, mówiąc najłagodniej kuriozalną" - powiedział Grodzki.

Również europoseł Bartosz Arłukowicz (KO) odniósł się do wtorkowych słów premiera w TVP Info. Premier pytany, czy projekt ustawy o weryfikacji certyfikatów covidowych przez pracodawcę jest możliwy do przyjęcia, odparł: "Byłbym za tym".

"Mamy w Polsce, jak i w całej Europie, dość silny ruch antyszczepionkowy inspirowany, niestety, również z zewnątrz, ale on jest" - mówił.

"Liczymy się z tym, że w naszym klubie możemy nie znaleźć wystarczająco dużego poparcia" - dodał szef rządu.

Arłukowicz powiedział, że oczekuje od premiera "jasnej deklaracji z imienia i nazwiska, jaka to część klubu parlamentarnego Zjednoczonej Prawicy podlega wpływom zewnętrznym, antyszczepionkowym".

"Oczekuję do premiera jasnej deklaracji wyjaśnienia tych słów i przedstawienia po nazwisku, kto w obozie rządowym blokuje wprowadzenie ustaw, które chronią zdrowie i życie Polaków" - powiedział Arłukowicz.

Zaostrzenie obostrzeń

Od środy obowiązują bardziej restrykcyjne limity osób m.in. w kościołach, obiektach sportowych, kinach, centrach handlowych czy teatrach. Osoby podróżujące spoza strefy Schengen będą zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny, chyba, że są w pełni zaszczepione.

Nowe przepisy wchodzą w ramach pakietu alertowego obostrzeń w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Poinformował o tym w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. (PAP)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również