W Międzynarodowym XVII Festiwalu Tanecznym „Europejska Balloteka” wzięły udział zespoły z całej Polski i zza granicy.
Uczestnicy Międzynarodowego XVII Festiwalu Tanecznego „Europejska Balloteka” występowali w dniach 6-7 czerwca 2019 na Scenie na Starówce w Żorach. Festiwal odbył się w ramach projektu Dni Animacji i Kultury w Żorach dofinansowanego z budżetu Urzędu Miasta Żory.
Festiwal trwał dwa dni, w czasie których przez scenę żorskiego kina przewinęło się ok. 1300 tancerzy: najwięcej z woj. śląskiego, ale pojawiły się także zespoły i soliści z całej Polski (np. Augustów, Warszawa, Ostrów Wielkopolski, Łęczyca, Rzeszów, Kraków, Łódź), z Ukrainy (Kijów i Lwów), ze Słowacji (Koszyce) i z Węgier (Sopron).
Najlepszymi zespołami całego festiwalu zostały Extreme oraz Azyl.
W kategorii zespołów folklorystycznych
- do 12 lat 1. miejsce zajął zespół Łężczok II, 2. miejsce Slovyanochka, 3. miejsce Raciborzanie III, a wyróżnienie ZPiT Sari, gr. młodzieżowa.
- od 13 do 16 lat 1. miejsce zajął zespół Bystry, 2. miejsce Slovyanochka, a 3. Miejsce Raciborzanie II.
- 17 i więcej lat 2. miejsce zajął zespół Łęczycanie, a 3. Miejsce Jahodna
W kategorii street Dance
- do 10 lat 1. miejsce zajął Bajtel Attack, 2. miejsce Elite Crew, a 3. miejsce SD Cookies
- 11-15 lat 1. miejsce zajął Stars/TDK Crew, 2. miejsce Formacja Blackout Squad/Larmo Makers, 3. miejsce Formacja Blackout Squad, a wyróżnienie Corrida
- od 16 lat 1. miejsce zajął Mix Tape, 2. miejsce Formacja Blackout Squad, a 3. miejsce Silesian Fachmans
W kategorii tańca estradowego
- do 10 lat 1. miejsce zajęły Mini Iskierki, 2. miejsce Aplauz Kadetki, 3. miejsce Mini Movart Movimento Żory, a wyróżnienie Balans-Mini.
- 11-15 lat 1. miejsce zajęły Aplauz Juniorki, 2. miejsce Iskierki, a 3. miejsce Balans.
- od 16 lat 1. miejsce zajęły Aplauz Seniorki, 2. Miejsce Szafir, 3. miejsce Polly Art Team Adults, a wyróżnienie Flesz Seniorki.
W kategorii innych form tańca
- do 6 lat dwa 1. miejsca zajęły Wesołe Nutki III oraz Wesołe Nutki IV.
- 7-10 lat 1. miejsce zajęło Małe PasDeChat, 2. miejsce Polly Art Team Mini, a 3. miejsce Orange Formacja Taneczna Kolory
- 11-15 lat 1. miejsce zajęły Wesołe Nutki I, 2. miejsce Dance Club Lwów, 3. miejsce Black Formacja Taneczna Kolory, a wyróżnienia Rex 1 i Respekt.
- od 16 lat 1. miejsce zajął Reflex, 2. miejsce Format, a 3. miejsce Releve
W kategorii solistów
- do 10 lat 1. miejsce zajęła Emilia Kostka, 2. miejsce Dominika Mirosławska, 3. miejsce Lena Kotas, 4. miejsce Julia Kuźniar, a 5. miejsce Anna Jaworska.
- 11-13 lat 1. miejsce zajęła Amelia Otremba, 2. miejsce Zuzanna Dąbrowska, 3. miejsce Aniela Dudek, 4. miejsce Julia Łukaszewicz, a 5. miejsce Emilia Wojnar.
- 14-15 lat 1. miejsce zajęła Julia Biernacka, 2. Miejsce Wanessa Bednarz, 3. miejsce Maja Dawidenko, 4. miejsce Łukasz Fidos, a 5. miejsce Magdalena Szweter.
- od 16 lat 1. miejsce zajęła Marcelina Durdym, 2. miejsce Marta Pieczul, a 3. miejsce Weronika Drząkowska i Piotr Wawrzynek.
W kategorii duetów
- do 10 lat 1. miejsce zajęły Maja Hrapkowicz i Martyna Ryłko, 2. miejsce Julia Kuźniar i Milena Kyc, a 3. miejsce Kaja Holubek i Zofa Janicka
- 11-15 lat 1. miejsce zajęli Julia Biernacka i Łukasz Fidos, 2. miejsce Magdalena Szweter i Karolina Mikołajec, 3. miejsce Maja Kurek i Sara Kotyza, 4. miejsce Zuzia Jura i Kinga Wróbel, a 5. miejsce Wiktoria Groborz i Kinga Janik
- od 16 lat 1. miejsce zajęły Klaudia i Agnieszka Gorasdza, 2. miejsce Marcelina Durdym i Weronika Drząkowska, a 3. miejsce Paulina Mańczyk i Ola Zinkowska.
W przerwach festiwalu na rynku i na osiedlu Księcia Władysława odbyły się „Nutkowe Ulice Tańca”, czyli taneczna rozgrzewka dla wszystkich chętnych prowadzona przez Weronikę Poradę z Fabryki Formy.
Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i Młodzieży Ballo, Miejski Ośrodek Kultury i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a także Zespół Szkół nr 5 w Żorach, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach.