Wiadomości z Żor

"Dopalacze kradną życie"

  • Dodano: 2018-06-15 12:15

Policjanci CBŚP współpracując z innymi jednostkami Policji i instytucjami rozbijają kolejne zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych tzw. dopalaczy.

W ostatnim czasie CBŚP przeprowadziło kilka akcji, podczas których wyeliminowano z rynku łącznie około 175 kg środków zastępczych tzw. dopalaczy, kilkaset litrów niebezpiecznych środków chemicznych oraz inne substancje, które poddawane są szczegółowym badaniom. Pamiętajmy, że dopalacze są substancjami chemicznymi silnie uzależniającymi, nawet jednorazowe ich zażycie może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

W minionym roku policjanci CBŚP zlikwidowali także laboratorium nowego, bardzo szkodliwego dla życia i zdrowia ludzkiego środka zastępczego o nazwie klefedron (4CMC). Funkcjonariusze zabezpieczyli wówczas niemal 136 kg dopalaczy 4CMC o wartości rynkowej ponad 7 mln zł, a także różnego rodzaju niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne.

Podczas prowadzonych przez CBŚP działań łącznie zatrzymano 116 osób, z czego 29 tymczasowo aresztowano, a 37 zostało objętych dozorami policyjnymi. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości ponad 11 mln złotych.

Warto zwrócić uwagę, że dopalacze sprzedawane są najczęściej przez członków zorganizowanych grup przestępczych, którzy rozprowadzają je na terenie Polski za pośrednictwem sklepów oraz internetu. Środki zastępcze wprowadzane są do obrotu jako różnego rodzaju asortyment np.: afrodyzjaki, wyroby kolekcjonerskie, a także środki piorące i czyszczące. Tego rodzaju kamuflaż ma utrudnić działania służbom oraz pomóc sprzedającym w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Przeprowadzone przez biegłych z zakresu toksykologii i medycyny sądowej badania zabezpieczonych przez policjantów CBŚP środków dają podstawy do stwierdzenia, że mamy do czynienia z przestępstwem opisanym w art. 165 kk.

Policjanci CBŚP, likwidując „sklepy” z dopalaczami, zabezpieczają środki psychoaktywne nie dopuszczając, aby trafiły one na rynek. W ten sposób zapobiegają zażyciu ich przez nastolatków oraz osoby dorosłe, a w efekcie nie dopuszczają do zatruć, uszkodzeń narządów ciała czy nawet zgonów.

Apelujemy do wszystkich osób, które mogą mieć kontakt z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im na wprowadzenie do organizmu substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas do zażycia dopalaczy. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej.

Jeśli po zażyciu dopalacza dojdzie do zatrucia organizmu, dziwnego zachowania czy utraty przytomności należy natychmiast wezwać lekarza, przekazując mu jednocześnie informację, jakiego rodzaju substancję zażył poszkodowany. Tylko wówczas będzie możliwa szybka i skuteczna pomoc medyczna, która w efekcie może nawet uratować życie.

Pamiętajmy: Nie warto ryzykować własnego zdrowia i życia – nawet najmniejsza dawka dopalacza może okazać się śmiertelna!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również