Wiadomości z Żor

Dokąd podróżują żorzanie? Gdzie najchętniej udają się na zagraniczny urlop?

  • Dodano: 2019-05-28 10:00

Chociaż wakacje rozpoczną się dopiero za kilka tygodni, podobnie zresztą jak kalendarzowe lato, to sezon urlopowy trwa w najlepsze. A chociaż nad Wisłą bez większego problemu znajdziemy całe mnóstwo fantastycznych miejsc, warto też czasem wybrać się za granicę, zobaczyć inną kulturę, zasmakować innego jedzenia. O tym, gdzie najchętniej wybierają się żorzanie, rozmawialiśmy z Adrianną Orszulik z biura podróży Ada Travel.


Jakie kierunki zagranicznych wyjazdów najchętniej wybierają mieszkańcy Żor?

W tym roku swój renesans przeżywa zdecydowanie Turcja. Kraj jest bezpieczny, zatem rodziny chętnie wybierają ten kierunek na swoje wakacje ze względu na wysoką jakość usług i dobrą cenę. Niezmiennie dalej bardzo lubiana jest Grecja, która ma do zaoferowania wiele wysp i regionów atrakcyjnych zarówno turystycznie jak i cenowo.

Z czym trzeba się liczyć, jeżeli przyjdzie się do biura podróży "na ostatnią chwilę"?

Oferty Last Minute zawsze kojarzyły się z niskimi cenami, tymczasem w tym sezonie mamy owszem ostatnie miejsca na 3-1 dni do wylotu, jednak niekoniecznie z korzystną cenę. W tej chwili bardziej opłaca się szukać oferty z dwutygodniowym wyprzedzeniem, gdyż im bliżej wylotu cena raczej wzrasta.

Czy warto rezerwować sobie podróż bardzo wcześnie?

Zdecydowanie tak, szczególnie rodzinom z dziećmi. W promocji wybieramy spośród całej dostępnej oferty, dzieci mają promocyjne ceny za przelot, zaliczka to tylko 5%, dodatkowo otrzymujemy zachęcające bonusy jak: gwarancja najniższej ceny, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji gratis lub w cenie promocyjnej oraz możliwość zmiany rezerwacji nawet do 31 dni przed wylotem. Niczym zatem nie ryzykujemy, a tylko zyskujemy.

Jakie są najbardziej ekonomiczne kierunki a jakie bardziej ekskluzywne?

Jeśli mówimy o ofertach lotniczych to najkorzystniej cenowo wychodzi Bułgaria, jednak nie traci na jakości. Hotele z roku na rok są coraz lepsze, również na ekonomicznym kierunku możemy godnie i luksusowo wypocząć. Atrakcyjna cenowo jest także Tunezja czy Egipt. Mogę także polecić Czarnogórę czy Macedonię w dobrych cenach. Średnio tygodniowe wakacje z przelotem samolotem to wartość ok 1500 zł/os. Są też niższe ceny, wszystko zależy od daty wylotu, czy to niski czy wysoki sezon.

Ekskluzywne kierunki to przede wszystkim egzotyka. W tym roku na lato mamy do wyboru m.in. Malediwy, Madagaskar, Kenię, Zanzibar. Najbardziej jednak ekskluzywna jest Polinezja Francuska, w dalszym ciągu plasuje się chyba na ostatnim miejscu co do wartości wakacji.

Bardzo luksusową formą spędzania czasu są także rejsy, które niekoniecznie muszą być drogie. Często są promocje dzięki czemu można wybrać się w niezapomnianą podróż nawet za ok 3000 zł. Statki często prezentują zdecydowanie wyższy poziom niż niejeden hotel. Mamy przy tym możliwość zwiedzenia kilku krajów nie męcząc się w autokarze. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji wybrać się w taki rejs, to gorąco do tego namawiam.

Co się stanie, jeżeli wykupimy podróż, a w wyniku zdarzeń losowych nie będziemy mogli wyjechać? Czy tracimy całe pieniądze? Czy może wówczas ktoś pojechać za nas?

Jeśli kupiliśmy wakacje w przedsprzedaży mamy możliwość zmiany rezerwacji. Możemy zmienić termin, kierunek, hotel a także osobę. W zależności od organizatora możemy takich zmian dokonać od jednej po nawet trzy. W ofertach First Minute pojawiały się także propozycje ubezpieczenia od kosztów rezygnacji gratis lub w promocyjnej cenie. Niezależnie od promocji można też zakupić taką usługę do każdej zarezerwowanej oferty.  Wartość polisy zależy od wartości wakacji, dla przykładu:wakacje kosztują np. 4000 zł, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w sytuacji losowej wyniesie 116 zł. W przypadku wystąpienia okoliczności ,które uniemożliwiają nam wyjazd jak np. choroba czy śmierć kogoś bliskiego można zrezygnować z wyjazdu, a klient otrzyma całkowity zwrot wpłaconych środków.

Jakie są najbardziej egzotyczne miejsca, do których można się wybrać za pośrednictwem biura podróży?

Dla każdego egzotyka oznaczać może co innego. Może to być wypoczynek na plażach Wysp Tajlandii Phi Phi, może to być wycieczka piesza na wypełniony wodą krater wulkanu Rano Kao na Wyspie Wielkanocnej, a może zwiedzanie atrakcji Dzikiego Zachodu, są wycieczki do Korei Północnej - najbardziej tajemniczego kraju świata, safari po najmniej uczęszczanych przez turystów afrykańskich szlakach Konga, wyprawy trekingowe na Kamczatkę, można się sprawdzić wyjeżdżając na jeden z najtrudniejszych (bo na pustyni) maratonów Australii, ciekawa jest też wycieczka po Islandii z wizytą na Grenlandii. Każdy znajdzie swoje wymarzone miejsce które chce zobaczyć lub przygodę którą chce przeżyć.

Czy są jakieś kraje o podwyższonym ryzyku, do których oferowane są podróże za pośrednictwem biura?  

Lista takich krajów jest zmienna, zależy od aktualnej sytuacji na świecie. Ciężko przewidzieć, gdzie jest planowany atak terrorystyczny, bo tego typu sytuacji obawiamy się w ostatnim czasie najbardziej. Tak naprawdę wszędzie może nas spotkać coś przykrego. Ostatnio Sri Lanka stała się krajem o podwyższonym ryzyku. Egipt jest krajem, gdzie odkąd pamiętam zdarzały się ataki terrorystyczne, może wcześniej tylko tak mocno nienagłaśniane. W sprzedaży oferowane są jednak kurorty turystyczne, które są bezpieczne. Żaden organizator nie wyśle świadomie klienta do kraju, gdzie jest bezpośrednie zagrożenia zdrowia czy życia, taka sytuacja może jedynie zaskoczyć jak np. wydarzenia w Tunezji.


Źródło: Redakcja

Komentarze (1)    dodaj »

  • Miłosz

    ja np. tym razem zdecydowałem się na wycieczkę objazdową, bo raz że zachęciłam mnie cena a dwa, że program wydaje się być bardzo ciekawy i w planie jest zwiedzanie wielu miejsc świętych, które zawsze chciałem zobaczyć na własne oczy ;) wycieczka Mozaika Izraela od Konsorcjum last minute, super!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również