Wiadomości z Żor

Będą lepsze podróże między Pszczyną a Żorami. Podpisano umowę

  • Dodano: 2024-03-11 10:00

Zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców woj. śląskiego. Skróci się czas przejazdu między Pszczyną a Żorami i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonane prac, które podniosą standard podróży pociągiem na linii 148 Pszczyna - Żory. Wartości zadania to prawie 260 mln zł. Finansowanie pochodzi z unijnych środków KPO.

Lepszy standard podróży na linii Pszczyna-Żory

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie realizują proces inwestycyjny, który zapewni lepsze warunki podróży pasażerom i większe bezpieczeństwo na sieci. 

Będzie lepszy dostęp do pociągów na jednotorowej linii kolejowej Pszczyna – Żory i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w kierunku Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. Przebudowa peronów między Pszczyną a Żorami pozwoli na wygodniejsze podróże ze stacji Suszec oraz przystanków Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice, Pszczyna Czarków. Obiekty zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki, dzięki pochylniom i ścieżkom naprowadzającym, będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. 

Wymiana ok. 25 km torów i sieci trakcyjnej zapewni szybsze przejazdy pociągów. Prędkość, z obecnych dzisiaj 50-60 km/h zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Czas przejazdu między Pszczyną a Żorami skróci się o blisko 10 minut (z 32 min do około 22 min). Na zwiększenie bezpieczeństwa wpłynie przebudowa 54 obiektów inżynieryjnych (mostów i przepustów) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych. 

- W woj. śląskim kolej zapewnia coraz lepsze podróże i jest niezbędna w przewozie towarów. Dzięki wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy możliwe będzie podniesienie prędkości i skrócenie czasu przejazdu pociągów na linii Pszczyna – Żory. Efektem inwestycji będą atrakcyjniejsze podróże i zwiększenie konkurencyjności transportu kolejowego w regionie – mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

- Modernizacja linii Pszczyna – Żory to ważny krok w kierunku rozwoju ekologicznego transportu w regionie. To kolejna inwestycja realizowana ze środków KPO, która przybliży kolej mieszkańcom woj. śląskiego i zapewni szybkie podróże – mówi Piotr Wyborski, p.o. prezesa Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Budimex SA na wykonanie zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 148 na odc. Pszczyna – Żory”. Inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”. Po podpisaniu umowy zostaną opracowane dokumentacja projektowa i harmonogram robót. O zmianach w komunikacji wynikających z realizowania prac budowlanych na jednotorowej linii, PLK SA będą informować z wyprzedzeniem. Inwestycja planowana jest na lata 2024 – 2026. Jej wartość to prawie 260 mln zł netto. Finansowanie pochodzi ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Andrzej

    No wreszcie dobra wiadomość ,a może by tak jeszcze zabezpieczenie na ŚMIESZKU ,i drugi tor ? Pozdrawiam miasto i PKP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również