Wiadomości z Żor

Bądź czujny! Sprzedając towar przez internet też możesz paść ofiarą oszutów

 • Dodano: 2021-03-05 09:30

Dotychczas ofiarami oszustów działających w sieci byli kupujący, teraz wzmożoną czujnością muszą wykazać się także sprzedający towar na aukcjach internetowych.

Coraz częściej docierają do nas sygnały o pokrzywdzonych, którzy aby otrzymać przelew za oferowany do sprzedaży towar klikają w przesłany link i wpisują dane karty płatniczej. Po chwili okazuje się, że stracili swoje pieniądze.

Dokonując wielu transakcji za pośrednictwem internetu jesteśmy już mądrzejsi i bardziej czujni

Słyszeliśmy  o metodach na blik, na dopłatę kilkudziesięciu  groszy do przesyłki, o nieuczciwych sprzedających, którzy oferują towar do sprzedaży, a po otrzymaniu wpłaty kontakt z nimi się urywa, towaru natomiast nie ma. Teraz pojawiły się nowe sposoby wyłudzenia pieniędzy, gdzie pokrzywdzonym jest sprzedający. Pokrzywdzony wystawia na portalu internetowym towar do sprzedaży. Na jego ogłoszenie odpowiada, jak się później okazuje oszust. Za pośrednictwem komunikatora tekstowego, na telefon komórkowy wysyła wiadomość z zapytaniem, czy ogłoszenie jest aktualne. W kolejnej, że zapłacił za towar i prosi o wysyłkę.

W wiadomości załącza był link do strony za pomocą, której sprzedający ma odebrać rzekomo przelane pieniądze. Po kliknięciu w link otwiera się strona na której widnieje logo jednego z banków. Pokrzywdzony ma wpisać tam dane swojej karty bankowej oraz wcisnąć przycisk ,, odbierz przelew".  Pieniądze jednak nie wpływają jednak na jego konto, a co gorsze zostają z niego wypłacone! Kontakt z kupującym się urywa, ponieważ to grupa oszustów, którzy jednego dnia potrafią wysłać takie wiadomości do setek sprzedających różne przedmioty, często warte kilkadziesiąt złotych.

Pamiętaj nie tylko kupując towar przez internet, ale również sprzedając, musisz być czujny. Przestrzegając kilku poniższych wskazówek możesz ograniczyć ryzyko stania się ofiarą:

 • nie klikaj żadnych odsyłaczy w widomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,
 • nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,
 • uważnie przyjrzyjmy się ofercie, która zawiera bardzo zaniżoną cenę w stosunku do innych ofert, szczególnie jeśli chodzi o telefony komórkowe lub inny sprzęt elektroniczny,
 • czytaj komentarze innych osób kupujących, duża liczba negatywnych  może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego,
 • wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym – skorzystajmy z niego,
 • unikajmy zakupów poza aukcją,
 • przy odbiorze zamówionej przesyłki sprawdzajmy zawsze jej stan, czy nie została uszkodzona i co się w niej znajduje,
 • korzystajmy z programu antywirusowego,
 • nie podawaj swoich osobistych danych na otwartych zasobach: dane, które pozostawiasz w Internecie, są gromadzone przez roboty, które wysyłają je cyberprzestępcom, ci z kolei wykorzystują je do własnych celów (na przykład, żeby wysyłać więcej spamu na twój adres e-mail).
 • nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również