Wiadomości z Żor

Asystent Międzykulturowy wspiera nowych mieszkańców Żor z Ukrainy i Europy Wschodniej

  • Dodano: 2021-04-01 07:45, aktualizacja: 2021-04-01 08:04

W  Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych powstał punkt informacyjny dla cudzoziemców przyjeżdżających do naszego miasta - w szczególności z Ukrainy i państw Europy Wschodniej -  i chcących zamieszkać oraz pracować zawodowo w Żorach.

Wsparcie nowym mieszkańcom zapewnia Asystent Międzykulturowy, którym jest Alla Ożyjewska-Brożyna - żorzanka pochodzenia ukraińskiego, tłumaczka oraz koordynatorka projektów integracyjnych.

Decyzję o utworzeniu przy ŻCOP punktu dla nowych mieszkańców przyjeżdżających do Żor ze wschodu podjął  Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha,  po przeprowadzeniu w naszym mieście  jesienią 2020 roku pilotażowego projektu pn. „Asystent Międzykulturowy – wsparciem dla żorzan”, zrealizowanego przez stowarzyszenie Żorska Strefa Przedsiębiorczości. Projekt ten był odpowiedzią na zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie zgłoszone przez samych cudzoziemców oraz przez przedstawicieli instytucji miejskich, mających styczność z przyjezdnymi.

Jesteśmy przekonani, że tworzenie sprzyjającej polityki migracyjnej w mieście, między innymi poprzez wsparcie przez Asystenta Międzykulturowego komunikacji przedstawicieli instytucji miejskich z cudzoziemcami  przyczyni się do właściwego włączenia społecznego i łatwiejszej asymilacji nowych mieszkańców Żor – podkreśla  Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Do głównych zadań Asystenta Międzykulturowego należą:

  •  przeprowadzenie konsultacji dla obcokrajowców, osób przyjezdnych, mających problem

z porozumiewaniem się w języku polskim oraz osób zainteresowanych współpracą, nawiązaniem kontaktu i zatrudnieniem pracowników zza granicy bezpośrednio na firmę;

  • kontaktowanie się z urzędami oraz instytucjami miejskimi w celu pozyskania informacji dot. pytań cudzoziemców oraz osób, mających problemy z porozumiewaniem się w języku polskim;
  • pomoc obcokrajowcom w wypełnieniu dokumentów urzędowych, CV w języku polskim etc.;
  • towarzyszenie żorskim cudzoziemcom w urzędach oraz instytucjach miejskich, szkołach, przedszkolach, przychodniach, przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych, oraz pomoc w załatwianiu spraw urzędowych wraz z tłumaczeniem ustnym;
  • wsparcie adaptacyjne oraz informacyjne rodziców oraz dzieci cudzoziemskich w żorskich szkołach, kontakt z dyrekcją szkół;
  • informowanie o integracyjnych inicjatywach na rzecz migrantów w mieście Żory i okolicy;
  • tłumaczenie krótkich komunikatów informacyjnych, przekazanych przez Urząd Miasta oraz instytucje miejskie, skierowanych w tym do cudzoziemców.
  • wsparcie we włączeniu społecznym cudzoziemców.

Punkt konsultacyjny mieści się w Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych os. Sikorskiego 52, w Żorach

Ze względu na specyfikę działania Asystenta Międzykulturowego, która wymaga pracy w terenie, prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny w celu dalszego załatwienia sprawy  pod numerem tel. 530 330 219 (rozmowa w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim), e-mail: asystent.miedzykulturowy@cop.zory.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również