Wiadomości z Żor

Aleja Jana Pawła II przejdzie kompleksowy remont! Prace ruszą jeszcze w sierpniu

  • Dodano: 2023-08-18 08:15, aktualizacja: 2023-08-18 08:30

Kompleksowo wyremontowany zostanie odcinek Alei Jana Pawła II od skrzyżowania z Aleją Zjednoczonej Europy do Ronda Francuskiego, o długości 940 metrów. W ramach tej inwestycji jezdnia zyska nową nawierzchnię asfaltową. Największą zmianą będzie z pewnością budowa lewoskrętów z Alei Jana Pawła II w kierunku Traktu Piastowskiego i ulicy Sądowej. Do nowej organizacji ruchu dostosowana zostanie też istniejąca sygnalizacja świetlna. 

Przebudowa drogi Al. Jana Pawła II w Żorach

Nową funkcję zyska też chodnik od strony osiedla Korfantego – zostanie on zamieniony w ciąg pieszo-rowerowy, o szerokości 3 m, oddzielony od jezdni pasem. Zamiast kostki pojawi się tam nawierzchnia asfaltobetonowa, zdecydowanie bardziej komfortowa dla rowerzystów czy miłośników jazdy na rolkach. Istniejący chodnik po drugiej stronie ulicy także zostanie odnowiony – zużyta kostka zostanie wymieniona na nową. Wyremontowane zostaną też zatoki autobusowe, a stare wiaty przystankowe zostaną wymienione na nowe. Przy ulicy pojawią się również nowe ławki i kosze na śmieci.

- 2023 rok upływa w Żorach pod znakiem inwestycji drogowych. Powstają nowe, bardzo potrzebne drogi, a te istniejące są remontowane. Wszystko po to, by poprawiać bezpieczeństwo uczestników ruchu – zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów. Teraz na Alei Jana Pawła II mieszkańców czekają utrudnienia, ale z pewnością docenią efekt końcowy tej inwestycji – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Na projekt pn. „Przebudowa drogi Al. Jana Pawła II w Żorach na odcinku od skrzyżowania z Al. Zjednoczonej Europy do Ronda Francuskiego” Miasto Żory pozyskało dofinansowanie w wysokości 2 903 360, 31 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałe środki w wysokości ponad 3 mln zł będą pochodziły z budżetu Miasta Żory, a całkowita wartość inwestycji to 5 962 930,62 zł. Prace powinny zakończyć się do końca marca 2024 roku.

Jak będą przebiegały prace?

Remont Alei Jana Pawła II rozpocznie się 28 sierpnia i będzie realizowany w dwóch etapach. Na czas prac zamykana będzie jedna jezdnia, a na drugiej ruch będzie odbywał się w dwóch kierunkach. Wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Sądową i Traktem Piastowskim, zaś światła na skrzyżowaniu z Aleją Zjednoczonej Europy będą działały bez zmian. Komunikacja publiczna będzie kursowała normalnie.

Pierwszy etap prac obejmuje przebudowę lewej jezdni - od strony os. Księcia Władysława. Od strony Ronda Francuskiego ruch zostanie sprowadzony na jezdnię prawą (od strony os. Korfantego) i prowadzony  będzie jako dwukierunkowy. Dojazd do ul. Boryńskiej zostanie zachowany, ale zamknięte zostaną: wlot z ul. Boryńskiej na skrzyżowaniu z ul. Nową oraz wlot z Traktu Piastowskiego na skrzyżowaniu z ul. Sądową. Ruch samochodów w kierunku Jastrzębia-Zdroju zostanie skierowany w ul. Handlową, następnie przez Aleję Zjednoczonej Europy na dalszy odcinek Alei Jana Pawła II.

Zamknięte zostanie przejście dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Sądową i Traktem Piastowskim. Piesi zostaną skierowani do następnego przejścia. Przystanek autobusowy zostanie natomiast przeniesiony do przejścia dla pieszych na wysokości budynku nr 17.

Drugi etap prac obejmie przebudowę jezdni prawej (od strony os. Korfantego). W związku z tym:

  • od strony skrzyżowania z Aleją Zjednoczonej Europy z kierunku Jastrzębia-Zdroju ruch zostanie skierowany w ul. Handlową, następnie od skrzyżowania ul. Handlowej z Aleją Jana Pawła II  prowadzony  będzie jako dwukierunkowy,
  • przystanek autobusowy zostanie przeniesiony do przejścia dla pieszych na wysokości budynku nr 17
  • wlot z ul. Sądową zostanie zamknięty,
  • przejście dla pieszych na ww. skrzyżowaniu zostanie zamknięte, piesi zostaną skierowani do następnego przejścia,
  • wlot z ul. Nowej zostanie zamknięty,
  • przed Rondem Francuskim ruch zostanie sprowadzony z powrotem na jezdnię prawą (od strony os. Korfantego)

Dla każdego z etapów wprowadzone zostanie odpowiednie oznakowanie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również