Wiadomości z Żor

69-latek z Żor nielegalnie pędził i sprzedawał alkohol

  • Dodano: 2024-03-26 09:30

Prawie 100 litrów gotowego produktu, a także aparaturę do domowej produkcji alkoholu etylowego zabezpieczyli policjanci w jednym budynków w centrum Żor. 69-letni mieszkaniec wytwarzał alkohol i sprzedawał, nie mając stosownego zezwolenia. Za nielegalne wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Sprzedawał alkohol z nielegalnego źródła

Żorscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili, że jeden z mieszkańców może posiadać wyroby tytoniowe bez polskich znaków skarbowych oraz produkować alkohol bez wymaganego zezwolenia.

W połowie marca ujawnili przy 69-latku papierosy bez polskich znaków skarbowej akcyzy i alkohol niewiadomego pochodzenia. Podczas przeprowadzonego przeszukania stróże prawa zabezpieczyli nielegalne papierosy oraz aparaturę do wyrabiania alkoholu domowym sposobem, a także pojemniki z alkoholem o łącznej pojemności prawie 100 litrów.

Mężczyzna został zatrzymany. Odpowie teraz za nielegalne wytwarzanie i sprzedawanie alkoholu. Zgodnie z ustawą o wyrobie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. W praktyce oznacza to, że produkcja bimbru na własny użytek, czyli nawet w niewielkich, niehandlowych ilościach, jest prawnie zabroniona i podlega karze do roku pozbawienia wolności.

69-latek z Żor nielegalnie pędził i sprzedawał alkohol / fot. KMP Żory

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również