Wiadomości z Żor

12 kwietnia z Żor ruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa

  • Dodano: 2019-03-29 09:45

Spod Parafii św. Jakuba i Filipa w Żorach 12 kwietnia przejdzie Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestnicy marszu będą mieli do wyboru jedną z trzech tras.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest ogólnopolskim wydarzeniem związanym z celebracją Wielkiego Postu i odbywa się w większości miast w naszym kraju. W tym roku EDK w Żorach ruszy z Parafii św. Jakuba i Filipa. Drogę Krzyżową poprzedzi uroczysta Msza Święta.

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników – informują organizatorzy EDK.

Trasę bez zabezpieczeń – gdyż nie jest uznana za pielgrzymkę – uczestnicy pokonują w ok. 8 do 10 godzin. Celem uczestnictwa w EDK ma być „prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony”.

Motywem przewodnim tegorocznej, 11. edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest Kościół XXI wieku. Na EDK przygotowane są specjalne rozważania, które mają oddawać ducha tego wyzwania. Ich autorem jest ks. Jacek WIOSNA Stryczek razem ze swoją wspólnotą. Można je wysłuchać w trakcie marszu (nagranie jest dostępne w aplikacji EDK) lub przeczytać.

Co ważne, w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje reguła milczenia od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uczestnicy są zobowiązani do uszanowania prawa innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej. 

W tym roku, wydarzenie rozpocznie się o 20.00 od Mszy Świętej w Parafii św. Jakuba i Filipa na ul. Garncarskiej 16. Pątnicy będą mieli do wyboru trzy trasy:

  • Niebieską - Żory kościół pw. Ap. Filipa i Jakuba - Rynek - "Gichta" - lasy Palowickie - Woszczyce - Królówka - Zgoń - Kobiór - Mitręgówka - "Maryjka Branicka" - Kolonia Podlesie - Suszec Na Grabówki - Hałda KWK Krupiński - Kolonia Leśna - Żory Miasteczko Westernowe - kościół pw. Ap. Filipa i Jakuba
  • Zieloną - kościół św.św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach - Pałac w Baranowicach - kąpielisko "Gwaruś" w Suszcu - kościół św. Maksymiliana Maria Kolbe w Rudziczce - kąpielisko Śmieszek w Żorach - strzelnica "Dębina" - kościół św. Brata Alberta w Żorach - wieża "Gichta" - kościół Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach - kościół Niepokalanego Serca NMP w Rowniu - cmentarz w Rogoźnej - kościół św.św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach
  • Żółtą - Żory - Kłokocin - Boguszowice - Gotartowice - Paruszowiec - Kamień - Przegędza - Szczejkowice - Nowa Wieś - Żory

W EDK wziąć udział może każdy, jednak organizatorzy przygotowali zapisy. Warto z nich skorzystać, choćby ze względu na tworzeniu statystyk marszu i przygotowaniu odpowiedniej liczby pakietów startowych (jak odblaski czy rozważania drogi krzyżowej).

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.