W ostatnią sobotę 9 września, na terenie Amfiteatru Miejskiego przy ulicy Ogrodowej odbył się finał projektu „Niech szyje śląska makatka”. Wszechobecny upał nie odstraszył mieszkańców do licznego pojawienia się na miejscu, a miłośników regionalizmu do założenia tradycyjnych, ludowych strojów.
Niech szyją żorzanie!
Wydarzenie było prezentacją rezultatów warsztatów tworzenia śląskiej makatki organizowanych w Domu Kultury. Wystawa była nietuzinkowa, ponieważ część makatek została zaprezentowana podczas pokazu ludowego tańca. Zespół Pieśni i Tańca SARI specjalnie na tę okazję przygotował choreografię nowatorskiego tańca z makatkami. Oprócz tradycyjnych śląskich wyrobów zaprezentowano również bardziej współczesne prace – makramy z jednej z pracowni Warsztatów Terapii Zajęciowej Żory. Zestawienie tradycyjnych makatek z przedmiotami, które pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach, pozwalało na przekazanie pełniejszego obrazu lokalnej twórczości rękodzieła.
Jako że dzień finału projektu przypadł na termin ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której tym razem bohaterką była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, organizatorzy postanowili połączyć oba wydarzenia. Tę artystyczną część przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera Tischner, a do wspólnego czytania zaprosili takie osoby jak Panią Jolantę Hrycak – kierownik żorskiego Kina, czy panią Izabelę Drobinę, bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach.
Uczestnicy wydarzenia mogli przy okazji wykonać makatkę w uproszczonej wersji, do której stworzenia posłużyły im specjalne farby i flamastry do tkanin. Ci odważni mogli umieścić na swoim ciele zmywalny tatuaż, który przedstawiał jeden z symbolów regionu – Śląską różę. Odbyły się również warsztaty tworzenia zakładek do książek w iście folklorystycznym wydaniu, a zgodnie z tradycją Narodowego Czytania dla miłośników literatury czekała pamiątkowa pieczęć do ozdobienia własnych egzemplarzy „Nad Niemnem”.
Realizacja projektu pozwoliła na spełnienie wszystkich założonych celów:
- przypomniano o tradycji, która odeszła w zapomnienie,
- tradycyjne formy wyrazu wzbogacono o współczesne inspiracje,
- promowano postawy oparte na świadomości własnej tożsamości oraz szacunku do tradycji,
- integrowano różne grupy wiekowe i środowiskowe
Projekt „Niech szyje śląska makatka!” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.