Wiadomości z Żor

Naczepy z toksycznymi odpadami – właściciele zostali aresztowani

  • Dodano: 2019-04-01 14:15

Pod koniec lutego w Kleszczowie odkryto 14 naczep z nieznaną substancją. Aresztowano ich dostawcę oraz właściciela działki.

21 lutego żorscy policjanci wraz z pracownikami WIOŚ i UM Żory na terenie jednej z prywatnych posesji zabezpieczyli 14 naczep ciężarowych zawierających zbiorniki z nieznaną substancją. W sumie na miejscu znajdowało się około 700 tysięcy litrów cieczy o niewiadomym składzie. 

Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że możemy mieć do czynienia z nowym sposobem nielegalnego pozbywania się odpadów przez przestępców. Naczepy ciężarowe, na których pozostawiono pojemniki, były w bardzo złym stanie technicznym. Prawdopodobnie posłużyły jako magazyn do nielegalnego składowania i porzucenia odpadów – informuje śląska policja.

Prokuratura Rejonowa w Żorach, na zlecenie której przeprowadzono szczegółowe badania próbek cieczy znajdującej się w zbiornikach przeanalizowała wyniki testów. W toku śledztwa okazało się, że substancja jest trująca i może stwarzać zagrożenie dla środowiska, a także mieszkańców Żor. Nakazano natychmiastowy wywóz odpadów i prawidłową utylizację. 

Do 8 lat więzienia za sprowadzenia niebezpieczeństwa

Teraz na wniosek prokuratury sąd aresztował dwóch mężczyzn: Krzysztofa M., który prowadził firmę zajmującą się nabywaniem, odsprzedażą i transportem odpadów oraz Zdzisława O., który zgodził się udostępnić swoją posesję przy ul. Sosnowej w Żorach. Panowie ustnie uzgodnili, że w zamian za miesięczną opłatę M. będzie parkował na tej posesji naczepy z odpadami chemicznymi.

Pomimo iż nie posiadał decyzji zezwalającej na gospodarowanie odpadami, systematycznie odbierał uprzednio zmagazynowane w hali w Siemianowicach odpady i składował je na posesji w Żorach – mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

Mężczyznom przedstawiono zarzuty dotyczące nielegalnego składowania odpadów oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach. Może im grozić kara do ośmiu lat więzienia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.