Wiadomości z Żor

Naczepy z toksycznymi odpadami – właściciele zostali aresztowani

  • Dodano: 2019-04-01 14:15

Pod koniec lutego w Kleszczowie odkryto 14 naczep z nieznaną substancją. Aresztowano ich dostawcę oraz właściciela działki.

21 lutego żorscy policjanci wraz z pracownikami WIOŚ i UM Żory na terenie jednej z prywatnych posesji zabezpieczyli 14 naczep ciężarowych zawierających zbiorniki z nieznaną substancją. W sumie na miejscu znajdowało się około 700 tysięcy litrów cieczy o niewiadomym składzie. 

Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że możemy mieć do czynienia z nowym sposobem nielegalnego pozbywania się odpadów przez przestępców. Naczepy ciężarowe, na których pozostawiono pojemniki, były w bardzo złym stanie technicznym. Prawdopodobnie posłużyły jako magazyn do nielegalnego składowania i porzucenia odpadów – informuje śląska policja.

Prokuratura Rejonowa w Żorach, na zlecenie której przeprowadzono szczegółowe badania próbek cieczy znajdującej się w zbiornikach przeanalizowała wyniki testów. W toku śledztwa okazało się, że substancja jest trująca i może stwarzać zagrożenie dla środowiska, a także mieszkańców Żor. Nakazano natychmiastowy wywóz odpadów i prawidłową utylizację. 

Do 8 lat więzienia za sprowadzenia niebezpieczeństwa

Teraz na wniosek prokuratury sąd aresztował dwóch mężczyzn: Krzysztofa M., który prowadził firmę zajmującą się nabywaniem, odsprzedażą i transportem odpadów oraz Zdzisława O., który zgodził się udostępnić swoją posesję przy ul. Sosnowej w Żorach. Panowie ustnie uzgodnili, że w zamian za miesięczną opłatę M. będzie parkował na tej posesji naczepy z odpadami chemicznymi.

Pomimo iż nie posiadał decyzji zezwalającej na gospodarowanie odpadami, systematycznie odbierał uprzednio zmagazynowane w hali w Siemianowicach odpady i składował je na posesji w Żorach – mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

Mężczyznom przedstawiono zarzuty dotyczące nielegalnego składowania odpadów oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach. Może im grozić kara do ośmiu lat więzienia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również