Podział majątku wspólnego bardzo często jest przeprowadzany tuż po uzyskaniu rozwodu. Tak naprawdę czas trwania takiej sprawy uzależniony jest od zachowania samych stron oraz wielkości dzielonego majątku. Czy da się skrócić sprawę o podział majątku, tak by nie trwała ona kilku lat?
Podział majątku po rozwodzie
Podział majątku po rozwodzie nie jest prostym zadaniem, gdy strony nie potrafią dojść ze sobą do porozumienia, zaś dzielona masa majątkowa jest spora. Podział majątku po rozwodzie jest w zasadzie normą, choć tak naprawdę nie istnieje żaden obowiązek prawny podejmowania tego typu czynności. Rozwodnicy nie muszą w ogóle dzielić swojego majątku i teoretycznie mogą pozostawać we wspólności aż do końca swojego życia. Praktyka pokazuje jednak, że stan takiej współwłasności nie jest pożądany, ponieważ sprawia wiele problemów np. w zakresie wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania niektórych składników majątkowych takich jak samochody lub nieruchomości.
Podział majątku wspólnego po rozwodzie może mieć miejsce w zasadzie w każdym czasie. Może to nastąpić zarówno po kilku dniach od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, jak również i wiele lat po takim wydarzeniu. To strony tak naprawdę decydują o tym kiedy, w jakiej formie i na jakich warunkach zechcą podzielić swój majątek wspólny. Zgoda w tym zakresie znacząco jednak przyspiesza całą procedurę.
Jak podzielić majątek wspólny po rozwodzie?
Rozwodnicy mają do wyboru dwie formy podziału majątku wspólnego:
-
poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Dopuszczalne jest także zawarcie umowy o podział majątku wspólnego w zwykłej formie pisemnej, pod warunkiem jednak, że w skład dzielonego majątku nie wchodzą jakiekolwiek nieruchomości,
-
poprzez uzyskanie orzeczenia właściwego sądu – ta opcja wymaga jednak złożenia pozwu o podział majątku wspólnego i pojawia się najczęściej wtedy, gdy byli małżonkowie nie chcą zawrzeć w tym zakresie stosownej umowy.
Czas trwania sprawy o podział majątku wspólnego
Jeśli podział majątku wspólnego po rozwodzie ma zostać dokonany w formie umownej to tak naprawdę cała procedura jest bardzo szybka. Strony mogą samodzielnie sporządzić stosowną umowę lub skorzystać z pomocy notariusza, gdy w skład dzielonego majątku wchodzą nieruchomości. Okres oczekiwania na wizytę w kancelarii notarialnej nie powinien być dłuższy niż 2-3 tygodnie, czasami zdarzają się szybsze terminy. Odczytanie i podpisanie aktu notarialnego nie zajmuje jednak dużo czasu, trwa to zazwyczaj ok. 1 lub 2 godzin. Formalności załatwiane w kancelarii nie zajmują więc całego dnia.
W przypadku sprawy sądowej o podział majątku wspólnego cała procedura będzie trwała znacznie dłużej. Jeśli rozwodnicy nie potrafią się ze sobą porozumieć to muszą nastawiać się na nawet kilkuletni okres oczekiwania na wydanie stosownego wyroku. Od chwili złożenia pozwu do wyznaczenia terminu pierwszej rozprawy mija bowiem ok. 6 miesięcy (w niektórych przypadkach okres ten ulega skróceniu, innym razem nawet i wydłużeniu). Zasadniczo tego rodzaju sprawy nie kończą się na jednych rozprawach, szczególnie, gdy majątek jest bardzo duży i każda ze stron rości do niego wyłączne prawa. Powoduje to konieczność wyznaczania przez sąd dodatkowych rozpraw – czas oczekiwania pomiędzy jedną a drugą rozprawą wynosi ok 3-4 miesięcy. Dodatkowo jeśli do sprawy powołany zostanie biegły do wyceny poszczególnych składników majątkowych i jego opinia zostanie zakwestionowana to proces wydłuży się o kolejne kilka miesięcy. Wszystko to powoduje, że podział majątku przed sądem będzie trwał w najlepszym wypadku co najmniej rok, średnio zajmuje to 2-3 lata.
Strony mogą oczywiście zgodnie zawnioskować o sądowy podział majątku i wówczas taka sprawa teoretycznie może być zakończona już na 1 rozprawie. Czas oczekiwania i tak będzie jednak wynosił od ok.3 do 6 miesięcy, ze względu na czas potrzebny do obiegu dokumentacji w sądzie i przesyłania jej każdej ze stron postępowania.
Czas trwania sprawy o podział majątku wspólnego to jednak nie jedyna różnica pomiędzy notarialnym a sądowym załatwieniem tej sprawy. W pierwszym przypadku strony co prawda szybciej przejdą przez całą procedurę, jednak zapłacą więcej – koszt taksy notarialnej jest bowiem uzależniony od wartości dzielonego majątku (im będzie on większy, tym wyższe będzie wynagrodzenie notariusza). W przypadku sądowego podziału majątku czas trwania sprawy jest znacznie dłuższy, jednak koszty będą niższe (pozew o podział majątku podlega stałej opłacie w wysokości 1000 zł lub 300 zł, gdy strony wniosą zgodny projekt podziału swojej masy majątkowej – wartość dzielonego majątku nie ma wpływu na koszty takiego postępowania). Oczywiście musimy pamiętać, że powoływanie biegłych rzeczoznawców w trakcie prowadzonego postępowania może jak najbardziej wpłynąć na zwiększenie kosztów procesowych. Każda ze stron ma jednak możliwość wnioskować o zwolnienie jej od kosztów, jeśli wykaże, że nie stać jej na ich uiszczenie.
Chcielibyśmy podziękować kancelarii JCZ Kancelaria Radców Prawnych Bydgoszcz za wsparcie przy przygotowaniu tego artykułu. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji z zakresu prawa, które mogą pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć ich prawa i obowiązki. Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że niniejszy artykuł nie jest poradą prawną i w przypadku konieczności rozwiązania konkretnego problemu prawnego, zalecamy kontakt z profesjonalnym prawnikiem. Redakcja LawMedia.pl
Polecamy również: