Wiadomości z Żor

Poszukiwania wciąż trwają! Wyjątkowa wystawa na Rynku w Żorach

  • Dodano: 2021-07-05 09:15, aktualizacja: 2021-07-05 10:56

Zegarek, biżuteria, obrączka ślubna, dokumenty, listy, zdjęcia. Po wojnie, w depozytach obozów koncentracyjnych, zostało wiele osobistych rzeczy więźniów, zagrabionych przez nazistów. Arolsen Archives to organizacja, której misją jest ich zwrócenie rodzinom ofiar.

Wystawa realizowana w ramach kampanii #StolenMemory 

Dzięki akcji rozpoczętej w 2016 roku udało się już odnaleźć ponad 500 rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach. Spośród 525 zwróconych efektów 110 zostało zwróconych rodzinom polskich prześladowanych. Tym razem jej odsłona zawita do naszego miasta. 

To jedna z tych wystaw, którą powinien zobaczyć każdy. Na żorskim Rynku przez dwa miesiące mieszkańcy będą mogli zapoznać się z ekspozycją Arolsen Archives, której zadaniem jest próba odnalezienia krewnych ofiar obozów koncentracyjnych. Niektóre z tych poszukiwań zakończyły się sukcesem. Takim sukcesem jest historia poszukiwań rodziny Wilhelma Winklera, urodzonego 26 kwietnia 1916 roku w Szerokiej.

To jego rodziny szukała niemiecka organizacja, by zwrócić im osobiste rzeczy, zegarek kieszonkowy na łańcuszku pozostawiony w depozycie obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Winkler był jedną z pięciu tysięcy poszukiwanych osób – jedyną, która urodziła się tak blisko Żor.

Cała historia odnalezienia rodziny Wilhelma jest bardzo poruszająca. Każdego kto chce usłyszeć szczegóły tej historii, zapraszam na wernisaż. Można powiedzieć, że bohater wydarzenia sam odnalazł drogę do domu - mówi Elżbieta Koczar, której udało się odnaleźć rodzinę Winklera i skontaktować ją z Arolsen Archives. – Liczymy, że dzięki tej inicjatywie uda nam się dotrzeć do kolejnych rodzin, które do dziś nie poznały wojennych losów swoich krewnych. Im skuteczniej nagłośnimy fakt, że wciąż są poszukiwani krewni ofiar obozów koncentracyjnych tym większe jest prawdopodobieństwo na kolejne sukcesy – dodaje.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie się 9 lipca 2021 o godzinie 17:00 na Rynku w Żorach. Wystawa potrwa do 26 sierpnia.

Organizatorem wydarzenia we współpracy z Arolsen Archives – Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich jest Miejski Ośrodek Kultury w Żorach oraz Muzeum Miejskie w Żorach.

Pomóż odnaleźć rodziny ofiar obozów koncentracyjnych, przeczytaj wzruszające historie, dowiedz się, jak możesz zacząć poszukiwania na własną rękę.

Przyjdź, zobacz, podaj dalej. Nie pozwól, by pamięć została skradziona raz jeszcze.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.