Na co dzień mieszka w Żorach, a pracuje jako policjant orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Prywatnie, człowiek o wielkim sercu, któremu los drugiej osoby nie jest obojętny.
Sierżant sztabowy Dawid Wita pomaganie ma w genach
O tym że Dawid Wita pomaganie ma genach przekonał się jego genetyczny brat bliźniak – Mateusz, któremu mundurowy oddał swój szpik.
Dla grającego na trąbce sierż. sztab. Dawida Wity z policyjnej orkiestry katowickiej komendy wojewódzkiej, muzyka to wielka pasja. Żorzanina cechuje jednak nie tylko muzyczna wrażliwość, ale też wrażliwość na drugiego człowieka i troska o jego dobro.
W 2012 roku mundurowy zarejestrował się w bazie dawców szpiku fundacji DMKS, by w razie potrzeby móc pomóc uratować czyjeś życie. Znalezienie genetycznego bliźniaka jest czasami bardzo trudne - prawdopodobieństwo, że nasze komórki macierzyste będą pasować innej osobie wynosi od 1 do 20 tysięcy, a nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, by w bazie było jak najwięcej potencjalnych dawców szpiku!
W 2015 roku okazało się, że policjant ma swojego genetycznego brata bliźniaka w województwie warmińsko-mazurskim. 15-letni wówczas chłopiec od 2012 roku chorował na białaczkę i był już po jednym przeszczepie, który niestety został odrzucony przez jego organizm. W lipcu 2015 roku sierż. sztab. Dawid Wita oddał swój szpik nastolatkowi i... uratował mu życie. Komórki macierzyste policjanta przyjęły się u 15-latka.
W zeszłym roku stróż prawa poznał tożsamość swojego genetycznego brata bliźniaka. Od tamtej pory ma stały kontakt z 20-letnim już dziś Mateuszem, który jest zdrowym, cieszącym się życiem mężczyzną. „Bracia” nie mieli jeszcze okazji spotkać się na żywo, ale niewykluczone, że wkrótce się to zmieni, bowiem 20-latek zamierza przeprowadzić się bliżej Śląska.
W tym roku, fundacja DKMS przeprowadziła kampanię on-line „Jesteśmy zgodni” oraz „Pracodawco uratuj życie Pracobiorcy”. W sesji zdjęciowej wziął udział również sierż. sztab. Dawid Wita. Podobnie, jak policjant z Żor, także wielu z nas może został dawcą szpiku i znaleźć swojego genetycznego bliźniaka, któremu uratuje życie! Aby zarejestrować się w bazie i dołączyć do ponad 9 mln osób na całym świecie, które są potencjalnymi dawcami, wystarczy wejść na stronę internetową DKMS. Tutaj dowiesz się jak możesz podarować innym szansę na życie.
Sierż. sztab. Dawida Witę możemy również pamiętać z występu w popularnym programie muzycznym „Jaka to melodia”. W zeszłym roku, 7 grudnia, wraz z kolegą z Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, mł. asp. Markiem Jonem wziął udział w pojedynku na melodie z funkcjonariuszami ze Straży Granicznej.