W sierpniu zniknie możliwość składania online wniosków o dowód osobisty. Dlatego jeśli wiesz, że Twój dowód niebawem straci ważność – nie zwlekaj. Już teraz skorzystaj z tej popularnej e-usługi.
W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.
Odciski i podpis
Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Nowe przepisy wynikają z konieczności dostosowania dotychczasowych polskich regulacji do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.
A co się zmieni? Po pierwsze - wygląd dowodu. Po drugie – zawartość warstwy elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w niej odcisków palców i podpisu posiadacza dowodu. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.
Co się NIE zmieni? Jeśli Twój dowód ma jeszcze długą datę ważności – nie będzie obowiązku wymiany. Z dotychczasowego dowodu możesz korzystać do czasu, aż minie jego ważność.
Nowe regulacje zaczną obowiązywać w sierpniu tego roku. Dlatego, jeśli od pewnego czasu planowaliście złożenie online wniosku o dowód – nie warto z tym czekać.
- W 2020 roku Polacy złożyli ponad dwa razy więcej wniosków online o dowód osobisty niż rok wcześniej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało 333 960 osób. W całym 2019 roku – 160 486 – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
– W styczniu tego roku elektroniczny wniosek o dokument tożsamości złożyły 40 624 osoby, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej – dodaje.
A jak to zrobić?
Profil i zdjęcie
Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie.
Profilem zaufanym potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Jeśli go nie macie, załóżcie od ręki, także przez internet.
Druga sprawa – zdjęcie, które powinno spełniać kilka warunków.
WAŻNE! To NIE może być zdjęcie z wakacji, ani selfie. Możecie jednak zrobić je w domu prosząc o pomoc któregoś z domowników. Jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu? Obejrzyjcie tutorial i wiele wątpliwości się wyjaśni.
Profil zaufany i zdjęcie gotowe, możemy przejść do składania wniosku o nowy dowód.
Pierwszy krok – wejdźcie na portal GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybierzcie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty. Kliknijcie przycisk Złóż wniosek o dowód osobisty.
Oto kolejne kroki:
- Wybierzcie powód ubiegania się o dowód.
- Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie później gotowy dowód.
- Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty (warto!).
- Dołączcie zdjęcie.
- Sprawdźcie, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
- Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymacie na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzecie dowód.
- Sprawdźcie i podpiszcie wniosek profilem zaufanym.
Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymacie na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziecie ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.
Za nowy dowód nic nie zapłacicie, będzie na Was czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.
E-dowód do odbioru
- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku – tłumaczy minister Marek Zagórski.
- Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – dodaje sekretarz stanu w KPRM.
Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.
E-dowód ma już ponad 4,5 miliona Polaków.
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.