Wiadomości z Żor

Młodzież z „Miarki” napisała bajki z przesłaniem dla najmłodszych

  • Dodano: 2021-02-24 07:45, aktualizacja: 2021-02-24 08:00

„W świecie bajek” to tytuł projektu zainicjowanego przez grupę młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach. Biorąc udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, młodzi ludzie najpierw napisali, a później nagrali w studio własne bajki, skierowane do dzieci m.in. z żorskich szkół i przedszkoli.

Projekt „W świecie bajek” to przestrzeń, którą chcemy stworzyć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Naszym założeniem jest przekazanie ważnych dla nas wartości, takich jak: tolerancja, przyjaźń, współpraca, otwartość i wzajemna pomoc – mówi Klaudia Pieczka, liderka projektu.

O olimpiadzie powiedziała nam nasza nauczycielka, pani Agnieszka Kraińska. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że mało jest wartościowych projektów skierowanych do dzieci. Ponieważ jesteśmy klasą humanistyczną, to uznaliśmy, że  warto wykorzystać nasze umiejętności piśmiennicze. Tak zrodził się pomysł napisania bajek – dodaje Klaudia Pieczka.

Projekt „W świecie bajek” tworzą: Klaudia Pieczka, Natalia Łobos, Jakub Czimalla, Natalia Pastuszka, Patrycja Morcinek, Monika Orszulik, Zuzanna Janduda, Dorota Niechoj oraz Wiktor Trzecina.  Choć pomysł na projekt wyszedł od uczniów „Miarki”, to warto podkreślić, że w jego realizację zaangażowali się także ich znajomi z innych szkół.

Projekt składa się z kilku etapów

Na początku młodzi ludzie napisali własne bajki, a punktem wyjścia były wartości, które chcieli przez nie przekazać. 

Chcieliśmy podzielić się z dziećmi ważnymi dla nas wartościami i trochę oderwać je od ekranów telewizorów i komputerów. Nie było to dla nas łatwe pisać tak, aby dotrzeć do małych dzieci. Dlatego bezcenna okazała się pomoc naszych rodzin oraz nauczycieli ze szkół i przedszkoli, którzy czytali bajki i dzielili się z nami swoimi wrażeniami. Bajki czytałam też na przykład młodszym kuzynom, żeby sprawdzić, czy się im podobają – podkreśla Klaudia Pieczka.

Ostatecznie powstało dziewięć bajek: „Kolor bez znaczenia”, „O głodnym niedźwiedziu”, „Wiewiórka Iwonka i kolorowe orzeszki”, dwie części bajki „Smok Gustaw”, „O dziewczynce, której strach miał wielkie oczy”, „Leniwy motyl Michał”, „Piękny dinozaur” oraz „Pierwszy lot”. Następnym krokiem było nagranie bajek w studiu Radia Żory, mieszczącym się w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ottona Sterna w Żorach. Tak przygotowane bajki zostały umieszczone w formie podcastów na stronie projektu www.wswieciebajek.pl.

Chcąc, by bajki z pozytywnym przesłaniem trafiły do jak największej ilości dzieci autorzy projektu przygotowali także scenariusze lekcji oraz materiały pomocnicze (kolorowanki, łamigłówki), z których mogą skorzystać nauczyciele przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych z naszego regionu. Do udziału w projekcie zaproszone zostały placówki w Żor, Suszce, Rybnika, Pszczyny, Czerwionki-Leszczyn czy Jastrzębia-Zdroju.

Wszystkich, rodziców i opiekunów, którzy chcieliby przeczytać bajki lub ich posłuchać, a także nauczycieli, którzy chcą skorzystać z nich podczas zajęć, zapraszamy na stronę internetową projektu www.wswieciebajek.pl. Warto podkreślić, że korzystanie za materiałów jest bezpłatne.

Młodzież z „Miarki” napisała bajki z przesłaniem dla najmłodszych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również