Wiadomości z Żor

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do 9 maja na dotychczasowych zasadach

  • Dodano: 2021-04-29 08:15, aktualizacja: 2021-04-29 09:07

Rodzice uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Obecnie przysługuje on do 9 maja w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że od 4 maja do nauki stacjonarnej w szkołach wrócą wszystkie dzieci z klas I-III.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 9 maja.

Tak jak do tej pory można go otrzymać w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek przysługuje także w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego i inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

To oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także wówczas, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie – mimo że jest otwarta – zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy czy oddziału.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Od 19 kwietnia przedszkola, zerówki, żłobki i kluby malucha działają w całym kraju stacjonarnie.

Z kolei od poniedziałku (26 kwietnia) w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń dzieci z klas I-III szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe.

Rząd zapowiedział w środę, że powrót uczniów do nauki stacjonarnej będzie odbywał się etapami. Od 4 maja do szkół wrócą wszystkie dzieci z klas I-III. Od 15 maja będzie możliwa nauka hybrydowa dla klas IV-VIII szkół podstawowych oraz dla klas I-IV szkół średnich. Natomiast od 29 maja do szkół mają wrócić już wszyscy uczniowie.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również