Wiadomości z Żor

Budowa centrum przesiadkowego opóźnia się

  • Dodano: 2019-07-20 13:30

Budowa centrum przesiadkowego w Żorach miała zakończyć się w czerwcu. Obecnie koniec prac planuje się na ostatni dzień sierpnia.

Nie zostało już ani śladu po starym dworcu autobusowym przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Żorach, a niedługo zastąpi go nowoczesne centrum przesiadkowe integrujące transport autobusowy, rowerowy i samochodowy. 

Oprócz peronów autobusowych przewidziano strefę „Kiss & Ride”, czyli miejsce gdzie kierowcy mogą zatrzymać się na chwilę, wysadzić pasażerów pod samym wejściem, a następnie odjechać. 

Według pierwotnych zapowiedzi budowa miała zakończyć się w okolicach czerwca, a we wrześniu centrum miało już działać. Obecnie zakończenie prac planowane jest na 31 sierpnia.

Aneksy związane z przesunięciem terminów realizacji musiały zostać zawarte miedzy innymi z uwagi na odkrycie na terenie budowy niezinwentaryzowanego odcinka instalacji gazowej oraz na opóźnienia związane z wykonaniem stacji transformatorowej – wyjaśnia rzecznik żorskiego UM Anna Ujma.

Realizacja inwestycji postępuje w dobrym tempie. Fasada budynku jest już niemal gotowa, trzeba tylko zamontować drzwi. Wykonane zostało już także pokrycie dachu oraz stalowa konstrukcja antresoli i schody. Trwają prace związane z instalacją sanitarną i elektryczną.  Kolejne prace dotyczą wykonanie posadzek. Ostatnim etapem prac będzie zagospodarowanie terenu, czyli nawierzchnie i mała architektura tj. ławeczki, kosze na śmieci itp. – dodaje.

Projekt wynika z Planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla miasta Żory, który został przyjęty uchwałą Rady Miasta Żory w kwietniu 2017 roku.

Całkowita wartość projektu „Mobilni Żorzanie – systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej” to 8,7 mln zł, z czego 5,6 mln zł przyznano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • luc

    nie do końca jestem przekonana do tego centrum...

  • Andrzej

    Mam pytanie z czego do czego tam się będzie przesiadać ?Brak miejsc parkingowych dla autobusów, samochodów osobowych,taxi brak dojścia do miasta ,brak dojścia do Dworca PKP jeśli takowy powstanie w Żorach.Strasznie ciasno tam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.