Wiadomości z Żor

Budowa centrum przesiadkowego opóźnia się

  • Dodano: 2019-07-20 13:30

Budowa centrum przesiadkowego w Żorach miała zakończyć się w czerwcu. Obecnie koniec prac planuje się na ostatni dzień sierpnia.

Nie zostało już ani śladu po starym dworcu autobusowym przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Żorach, a niedługo zastąpi go nowoczesne centrum przesiadkowe integrujące transport autobusowy, rowerowy i samochodowy. 

Oprócz peronów autobusowych przewidziano strefę „Kiss & Ride”, czyli miejsce gdzie kierowcy mogą zatrzymać się na chwilę, wysadzić pasażerów pod samym wejściem, a następnie odjechać. 

Według pierwotnych zapowiedzi budowa miała zakończyć się w okolicach czerwca, a we wrześniu centrum miało już działać. Obecnie zakończenie prac planowane jest na 31 sierpnia.

Aneksy związane z przesunięciem terminów realizacji musiały zostać zawarte miedzy innymi z uwagi na odkrycie na terenie budowy niezinwentaryzowanego odcinka instalacji gazowej oraz na opóźnienia związane z wykonaniem stacji transformatorowej – wyjaśnia rzecznik żorskiego UM Anna Ujma.

Realizacja inwestycji postępuje w dobrym tempie. Fasada budynku jest już niemal gotowa, trzeba tylko zamontować drzwi. Wykonane zostało już także pokrycie dachu oraz stalowa konstrukcja antresoli i schody. Trwają prace związane z instalacją sanitarną i elektryczną.  Kolejne prace dotyczą wykonanie posadzek. Ostatnim etapem prac będzie zagospodarowanie terenu, czyli nawierzchnie i mała architektura tj. ławeczki, kosze na śmieci itp. – dodaje.

Projekt wynika z Planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla miasta Żory, który został przyjęty uchwałą Rady Miasta Żory w kwietniu 2017 roku.

Całkowita wartość projektu „Mobilni Żorzanie – systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej” to 8,7 mln zł, z czego 5,6 mln zł przyznano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Komentarze (2)    dodaj »

  • luc

    nie do końca jestem przekonana do tego centrum...

  • Andrzej

    Mam pytanie z czego do czego tam się będzie przesiadać ?Brak miejsc parkingowych dla autobusów, samochodów osobowych,taxi brak dojścia do miasta ,brak dojścia do Dworca PKP jeśli takowy powstanie w Żorach.Strasznie ciasno tam

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również