W ostatnich dniach na Śląsku miały miejsce kolejne wypadki z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych, co podkreśla, jak ważna jest świadomość zagrożeń związanych z tymi pojazdami. Policja przypomina, że hulajnoga elektryczna to pojazd, który wymaga odpowiedzialności, przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz dbałości o bezpieczeństwo.
Przepisy dotyczące użytkowania hulajnóg elektrycznych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uprawnienia do jazdy hulajnogą elektryczną zależą od wieku użytkownika. Osoby pełnoletnie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną bez konieczności uzyskania żadnych dodatkowych dokumentów. Dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych na drogach publicznych.
Kierujący hulajnogą elektryczną powinien poruszać się po drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone. W przypadku ich braku może korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. Jazda chodnikiem dozwolona jest tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy brak jest drogi rowerowej, a prędkość na jezdni przekracza 30 km/h. Wówczas należy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszych i zachować szczególną ostrożność.
Poważne wypadki z udziałem hulajnóg elektrycznych
Niestety, w ostatnim czasie w województwie śląskim doszło do kilku poważnych wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w tym do zdarzeń, w których ucierpieli nieletni. Do jednego z wypadków doszło w niedzielę na ulicy Husarii Polskiej w Tychach, gdzie 15-letni chłopiec przewoził 14-letniego kolegę. W wyniku utraty panowania nad pojazdem, 15-latek doznał poważnych obrażeń głowy, a 14-latek wstrząsu mózgu.
Inne zdarzenie miało miejsce na ulicy Sikorskiego w Tychach, gdzie 61-letnia mieszkanka Tychów zderzyła się z 15-letnim rowerzystą na hulajnodze elektrycznej. Obaj uczestnicy zostali poszkodowani.
Najtragiczniejszy wypadek zdarzył się w miejscowości Szarek (gmina Milówka), gdzie 12-letni chłopiec zginął na miejscu w wyniku wypadku z udziałem hulajnogi elektrycznej.
Ważność noszenia kasku i edukacja dzieci
Policja przypomina, że hulajnoga elektryczna to pojazd, który może prowadzić do poważnych obrażeń, zwłaszcza u dzieci. Uderzenie głową o asfalt może mieć tragiczne skutki, dlatego tak ważne jest noszenie kasku ochronnego. Kask może uratować życie w przypadku upadku.
Rodzice powinni edukować dzieci na temat bezpiecznego korzystania z hulajnóg, nadzorować ich jazdę i zadbać o odpowiednie wyposażenie. Użytkownicy muszą również przestrzegać przepisów, dostosowywać prędkość do warunków i zawsze zachować ostrożność na drodze.