Wiadomości z Żor

Jak wybrać dobry prostownik?

  • Dodano: 2018-04-20 06:45, aktualizacja: 2018-04-20 12:00

Ciągłe niedoładowanie albo całkowite rozładowanie akumulatora może się przytrafić w każdym samochodzie. I jest dosyć częste. Przyczyn jest wiele, w większości przypadków bardzo błahych. Jakie są wtedy wyjścia z sytuacji?

Co powoduje rozładowanie akumulatora?

Nie zatrzaśniesz do końca drzwi, zostawisz zapaloną lampkę w samochodzie albo światła. Znasz to doskonale? Takie sytuacje przytrafiają się naprawdę każdemu. Wystarczy, że zaparkujesz w dobrze oświetlonym miejscu i już nie zauważysz swojego niedopatrzenia. Niestety zazwyczaj kończy się to rozładowaniem akumulatora.

Co jeszcze szkodzi akumulatorowi?

Jeżdżenie tylko po mieście, na krótkich dystansach i niskich obrotach. W czasie jazdy akumulator  jest  ładowany przez alternator. Jednak do tego potrzebne są odpowiednie obroty. W większości samochodów jest to średni zakres. Niestety można go osiągnąć tylko podczas jazdy poza miastem, bo jest to około 3500 obr./min. Przy krótkich trasach, postojach na światłach nie da się tego osiągnąć. W związku z tym każdy akumulator jest narażony na to, że w pewnym momencie odmówi Ci posłuszeństwa.

Skutki rozładowania akumulatora

Rozładowanie akumulatora nie jest dla niego korzystne, bo skraca jego żywotność i po prostu utrudnia życie użytkownikowi samochodu. Nawet jeżeli uda Cię się odpalić rozładowaną baterię za pomocą kabli rozruchowych (cena od 30 zł do 50 zł), prądem od innego samochodu, to musimy również zadbać o uzupełnienie zapasów w akumulatorze. Wtedy niezbędny Ci będzie prostownik.

Jakie cechy powinien mieć dobry prostownik?

Wiele osób posiada w piwnicy lub w garażu zużyte prostowniki. Jednak urządzenia, które były wystarczające do naładowania akumulatora, w starym samochodzie, nie będzie odpowiednie w przypadku nowoczesnego auta oraz jego akumulatora. Obecnie akumulatory mają dużo bardziej skomplikowaną budowę i niestety są dużo bardziej awaryjne. Na jakie parametry prostownika warto jest zwrócić uwagę?

Kontrola ładowania akumulatora

Najbardziej atrakcyjne cenowo prostowniki nie posiadają elektroniki, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie procesu ładowania oraz odpowiednich czujników. Nie poinformują Cię o tym, że ładowanie przebiega prawidłowo, ani o tym, że zostało zakończone. Jest to ważne, ponieważ przeładowanie akumulatora może go uszkodzić. Z tego względu nie polecamy Ci sięgania po błyskawicznie działające prostowniki. Mogą się co prawda przydać, gdy musimy szybko gdzieś pojechać samochodem. Jednak normalne ładowanie musi przebiegać spokojne, bo inaczej ryzykujesz awarią akumulatora.

System informujący o naładowaniu akumulatora

To niezwykle przydatna funkcja. Może on występować w postaci lampki lub układu wyłączającego urządzenie. Pamiętaj jednak, że musisz mieć dobry dostęp do bezpiecznika. Służy on do odcinania prądu przy przepięciach, ochraniając akumulator podczas ładowania. Duży wybór prostowników znajdziesz na:https://specnarzedzia.pl/120582-prostowniki-do-akumulatora-samochodowe-i-z-rozruchem

Inteligentny prostownik

To bardzo dobre rozwiązanie, bo prostownik automatycznie dopasowuje napięcie do etapu ładowania. W czasie tego procesu napięcie jest powoli zwiększane. Gdy prostownik nie posiada takiego układu, to przez cały czas będzie podawany ten sam prąd, co uniemożliwi całkowite naładowanie akumulatora. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.