Wiadomości z Żor

Żory: Wzmożone policyjne działania pn. "Wszystkich Świętych"

  • Dodano: 2022-10-31 08:45, aktualizacja: 2022-10-31 08:56

Jak co roku policjanci z początkiem listopada są przygotowani do wzmożonej pracy związanej z dniem Wszystkich Świętych. Policjanci zadbają o porządek i bezpieczeństwo m.in. w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem dróg w okolicach cmentarzy. 

Każdy z nas – kierowca, pieszy, rowerzysta – jest współodpowiedzialny za poziom bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy też, że to na nas samych ciąży obowiązek prawidłowego zabezpieczenia swojego mienia.

Policyjne działania pn. "Wszystkich Świętych"

Od 28 października do 2 listopada zaplanowane zostały wzmożone policyjne działania pn. "Wszystkich Świętych", których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg. W tych dniach policjanci dbać będą o spokojny przebieg długiego weekendu i służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna. Pamiętajmy również, abyśmy byli dobrze widoczni i stosowali elementy odblaskowe, gdyż ten mały element może uratować nam życie.

- Apelujemy do wszystkich kierujących pojazdami oraz osób pieszych, aby przypomnieli sobie, co oznaczają sygnały i polecenia wydawane przez policjantów oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem i zwracali na nie uwagę, stosując się do wydawanych poleceń. W wielu miejscach, w celu upłynniania ruchu, policjanci będą podejmowali ręczną regulację, dlatego ważne jest, aby te podstawowe zasady zostały przez uczestników ruchu drogowego odświeżone - czytamy na stronie KMP Żory. 

Warto pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia

  • W domach
    • Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc z domu, sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił. Nie dajmy okazji złodziejom i włamywaczom, którzy mogą chcieć wykorzystać naszą nieobecność w domu.
       
  • Na cmentarzach
    • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy, czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby. Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.


Źródło: KMP Żory

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również