Trzy przepiękne statuetki Phoenix Sariensis trafiły do wyjątkowych laureatów podczas uroczystej gali w kinie „Na Starówce”. Prezydent Waldemar Socha już po raz 24. wręczył te najważniejsze z miejskich nagród.
Nagroda miejska Phoenix Sariensis jest przyznawana dorocznie instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Żory lub wyróżniającym się w jego promocji w kraju bądź poza jego granicami, a także wspierającym działania z zakresu edukacji, oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz organizowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży.
- Przede wszystkim jednak otrzymanie statuetki „Feniksa” jest dowodem prestiżu i szacunku, jakim laureat cieszy się w naszym mieście z uwagi na swoją działalność – podkreślał prowadzący galę Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory.
O przyznaniu nagrody Phoenix Sariensis decyduje Kapituła, której przewodniczy Prezydent Waldemar Socha. W tym roku Kapituła, po zapoznaniu się z wszystkimi nominacjami, zdecydowała o przyznaniu trzech statuetek Phoenix Sariensis 2023.
Wśród nominowanych znaleźli się:
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach;
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach;
- firma Korea Fuel-Tech Poland;
- biznesmen i działacz sportowy Krzysztof Biodrowicz;
- żorska grupa biegowa HRmax Żory;
- firma InfoGraf Roman Wyszogrodzki;
- pasjonat historii i bloger Paweł Hoinka;
- Żorska Orkiestra Rozrywkowa im. Lothara Dziewokiego.
Galę swoją obecnością uświetniło liczne grono znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in. poseł na sejm RP Krzysztof Gadowski, poseł na sejm RP Adam Gawęda, senator RP Ewa Gawęda, Jacek Świerkocki - radny sejmiku województwa śląskiego oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory ds. Społecznych, Janusz Koper – Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika, Daniel Wawrzyczek – Zastępca Prezydenta Miasta Żory, radni Rady Miasta Żory na czele z Wiceprzewodniczącym Rady - Kamilem Owczarkiem, Anna Szelka - Sekretarz Miasta Żory, Grażyna Zdziebło - Skarbnik Miasta Żory oraz Ireneusz Komorowski – dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Rybniku.
Korea Fuel-Tech Poland Sp. z o.o.
Przy pełnej sali ogłoszono pierwszego z laureatów nagrody Phoenix Sariensis 2023, którym została firma Korea Fuel-Tech Poland Sp. z o.o. Statuetkę z rąk Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochy odebrali: Prezes zarządu Hyo Man Shin, Dyrektor Generalny Changyong Chung, Dyrektor zakładu w Żorach Waldemar Daniel oraz Elżbieta Machnik-Kozan - Kierownik działu Ochrony Środowiska i BHP. KFTP jest jedną ze spółek międzynarodowej korporacji, w której skład wchodzą oddziały w Chinach, Indiach oraz w Polsce, a jej główna siedziba mieści się w Korei Południowej. Polski oddział powstał w 2007 roku i posiada dwie fabryki: w Zabrzu oraz Żorach. Tegoroczny laureat to firma wysoko wyspecjalizowana w zakresie wtrysku i rozdmuchu tworzyw sztucznych, a główną część jej produkcji stanowią elementy wykończeniowe na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, dla takich marek pojazdów jak Hyundai, Kia, Volkswagen, Renault i Nissan. Firma zatrudnia obecnie ponad 700 pracowników, z czego ponad 400 w fabryce w Żorach. Korea Fuel-Tech Poland nie tylko prowadzi biznes oparty na najwyższych standardach, ale też aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności. Firma m.in. ufundowała pomnik Wacława Sieroszewskiego, znajdujący się przy muzeum miejskim w Żorach oraz przekazała tej instytucji cenne stroje koreańskie a także eksponaty muzealne. KFTP ufundowało także centrum monitoringu dla Ochotniczej Straży Pożarnej, a najświeższym działaniem firmy jest wsparcie finansowe Zespołu Szkół nr 2 w Żorach, przeznaczone na organizację wystawy fotograficznej, dotyczącej świadomości w dziedzinie ochrony środowiska. O przyznanie nagrody dla firmy Korea Fuel-Tech Poland wnioskował Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.
Żorska Orkiestra Rozrywkowa im. Lothara Dziwokiego
Grono laureatów nagrody Phoenix Sariensis zasiliła także Żorska Orkiestra Rozrywkowa im. Lothara Dziwokiego! Statuetkę odebrali członkowie orkiestry, którzy kontynuują oraz rozwijają dzieło jej wybitnego założyciela, Lothara Dziwokiego, czyli jego synowie Dawid Dziwoki oraz Daniel Dziwoki, a także muzycy orkiestry Michał Pradela i Marcin Starczec oraz żona założyciela orkiestry, Maria Dziwoki. Żorska Orkiestra Rozrywkowa powstała w 2003 roku, w jej skład weszli studenci i absolwenci szkół muzycznych w Żorach i Akademii Muzycznej w Katowicach, a także przyjaciele legendarnego już założyciela Lothara Dziwokiego. Styl i brzmienie orkiestry formowały się przez wiele lat i dziś, w dwudziestym roku istnienia, jest to wybitny, pełen wyrazu zespół muzyków, których wrażliwość i podejście do muzyki rozrywkowej w szerokim tego słowa znaczeniu sprawiają, że każdy ich koncert jest wyjątkowym przeżyciem a widownia zapełnia się do ostatniego miejsca. Orkiestrę tworzy obecnie 17 muzyków. Cztery trąbki, cztery puzony, pięć saksofonów, a w sekcji rytmicznej gitara, gitara basowa, perkusja i instrumenty klawiszowe stanowią pełny big-band. W swojej bogatej karierze muzycy koncertowali m.in. w Szwecji i w Niemczech oraz zagrali przed prestiżowym bokserskim pojedynkiem Polska - Stany Zjednoczone, w wypełnionym po brzegi katowickim Spodku. Grali też na Silesian Jazz Meeting - jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce oraz dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także prezentowali swoje talenty w telewizji. Koncertowali z wielkimi gwiazdami estrady: Urszulą Dudziak, Stanisławem Soyką, Krystyną Prońko, Ewą Bem, Kubą Badachem i wieloma innymi. O przyznanie nagrody dla Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej im. Lothara Dziwokiego wnioskował Lucjan Buchalik – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach
Trzecim z tegorocznych laureatów nagrody Phoenix Sariensis została Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach, w której imieniu statuetkę odebrała dyrektor Aleksandra Zawalska-Hawel. Ta niezwykła instytucja została powołana do życia 15 kwietnia 1946 roku. W 2021 roku świętowała więc piękny jubileusz 75-lecia swojej działalności. Przez wszystkie te lata jej misją było rozwijanie i zaspokajanie potrzeb oświatowych, informacyjnych i kulturalnych żorskiej społeczności. Po drodze wielokrotnie zmieniała swoją lokalizację, by w 2020 roku rozpocząć działalność w niezwykle nowoczesnej siedzibie, powstałej w budynku z bogatą historią w samym centrum naszego miasta. Nowa przestrzeń doskonale pasuje do profilu działalności Biblioteki - przyciąga swoją nowoczesnością, niebanalnymi rozwiązaniami i bogactwem możliwości. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna to instytucja na najwyższym europejskim poziomie, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale też ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym. Pod wodzą charyzmatycznej Pani Dyrektor instytucja ta stała się propagatorem idei uczenia się przez całe życie, a swoimi działaniami obejmuje dzieci, młodzież, pracujących, bezrobotnych i seniorów. Promuje czytelnictwo, organizuje spotkania z ludźmi kultury i warsztaty z różnych, często zaskakujących dziedzin. Organizuje też wystawy prac artystów amatorów jak i profesjonalistów. Wszystkie te wydarzenia odbywają się bezpłatnie, m.in. dzięki bardzo skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Na arenie ogólnopolskiej wielokrotnie doceniana i nagradzana była zarówno działalność Biblioteki, jak i siedziba w której tę działalność prowadzi. Wniosek o przyznanie nagrody dla żorskiej Biblioteki złożył Adrian Lubszczyk – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, galę wręczenia nagród Phoenix Sariensis uświetniły występy artystyczne. Na rozpoczęcie widowiskowy pokaz przygotowała grupa juniorek z Zespołu Mażoretek i Cheerleaderek „Eksplozja” Żory. Na zakończenie imprezy dla licznie przybyłych gości wystąpił Janek Traczyk z zespołem.