Wiadomości z Żor

Śpiewająca zakonnica z Libanu – już w ten piątek wyjątkowy koncert w Żorach

  • Dodano: 2021-08-18 07:45, aktualizacja: 2021-08-18 07:52

To największe wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu Fide et Amore. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Maria Keyrouz – znana jako „Siostra ludzkości”. Będzie to jedyna okazja, by na żywo usłyszeć utwory w języki aramejskim – tym samym, którym posługiwał się Jezus. Artystka pochodząca z Libanu wraz z zespołem „Ensamble de la Paix” zaprezentuje repertuar wywodzący się ze starożytnych źródeł liturgicznych, ozdobiony arabskimi i hinduskimi dźwiękami.  

20 sierpnia 2021 o godzinie 19:00 - Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach, ul. Boryńska 45, WSTĘP WOLNY.

Kiedy dochodziło do bombardowania w Libanie w 1984 roku, a największą potrzebą był pokój, Siostra Maria Keyrouz mieszkająca właśnie w Bejrucie marzyła o zrobieniu czegoś, co pomogłoby scalić jej naród rozdarty wojnami religijnymi, nietolerancją, upadkiem kultury i poszanowaniem wszystkiego, co święte. Zwróciła się do znajomych należących do różnych religii i wyznań, aby zebrali się wokół muzyki i spróbowali pokonać zło i okrucieństwo wojny tym, co duchowe i piękne. Takie były początku zespołu Ensamble de la Paix (Zespół dla pokoju). Wszyscy muzycy - mnisi i ludzie świecy pochodzili z Libanu, by w kolejnych latach zrzeszać już artystów z całego Bliskiego i Środkowego Wschodu. Siostra dobiera muzyków, biorąc pod uwagę ich talent muzyczny i osobiste zainteresowanie duchowością. 

Siostra Marie Keyrouz to zakonnica, która swoje życie i talent ofiarowała potrzebującym. Poprzez swoją twórczość, nauczanie, pomoc medyczną, stara się złagodzić głębokie rany spowodowane wojną oraz niesprawiedliwością. Przez cały świat nazywana „Siostrą Ludzkości”, „Światłem muzyki sakralnej”, „Uniwersalnym posłańcem pokoju”. Jest Libanką z urodzenia, pochodzi z katolickiej rodziny maronitów należących do kongregacji Melchitów bizantyjskich. Ukończyła doktorat z Antropologii i Muzykologii na paryskiej Sorbonie. Jest głęboko przekonana, że dzieci są obliczem świata w przyszłości, a ubóstwo i bieda źródłem wojen i konfliktów. Głęboko poruszona losem najmłodszych porzuconych na ulicy, uzależnionych od narkotyków, członków sieci terrorystycznych, zmuszonych do walki zbrojnej Maria Keyrouz stworzyła fundację „Children for Peace”. Podczas piątkowego koncerty będzie możliwość zakupu płyt, a dochód ze sprzedaży w  całości zostanie przekazany na cele charytatywne. 

Odbudujmy Wspólnotę - XV Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Śpiewająca zakonnica z Libanu – już w ten piątek wyjątkowy koncert w Żorach

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.