Przetransportowanie oleju czy np.: jogurtu nie jest proste ze względu na gęstość materiału - medium. Transport cieczy czy cząstek stałych w zawiesinie wymaga sprzętu specjalistycznego. Do tego typu zadań wykorzystywana jest pompa śrubowa. Jak działa, czemu służy i gdzie ją zastosować?
Pompy śrubowe nazywanej zamiennie również jako pompy ślimakowe są klasyfikowane w grupie pomp rotacyjnych-wyporowych. Ze względu na różną konstrukcję, budowę mogą być one stosowane do transportów mediów o różnej gęstości czy lepkości (oleje, emulsje, lepkie płyny). Zasada ich działania opiera się na geometrii elementów wyporowych – rotora i statora. Tworzą one tak zwaną komorę wyporową. Ciecze, które zostaną zassane do wnętrza pompy, zostają wyparte w sposób mechaniczny. Pompy wyporowe charakteryzują się dużymi zdolnościami do samozasysania, bardzo dobrą sprawnością działania i wysoką trwałością. Więcej na temat rodzajów i zasad działania pomp ślimakowych można przeczytać na specjalistycznej stronie https://www.pompy-polska.pl/pompa-srubowa-slimakowa.
Gdzie są stosowane pompy śrubowe?
Pompy wyporowe bardzo dobrze sprawdzają się w gospodarstwach domowych. Doskonale transportują wodę ze studni głębinowych do domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych. Mają swoje zastosowanie także w obiektach rekreacyjnych czy wypoczynkowych. Idealnie nadają się także do zakładów produkcyjnych czy mechanicznych.
Dlaczego pompa śrubowa ma tak szerokie zastosowanie?
Pompy śrubowe Bellin mogą transportować trudne media. Mowa jest o:
- cieście naleśnikowym,
- syropach,
- jogurtach,
- serkach,
- paszach dla zwierząt, gnojowicy,
- olejach silnikowych,
- ściekach,
- przetworach owocowych.
Ich właściwości to przyspieszenie procesów produkcyjnych czy gwarancja bezpiecznego przesyłania niemal dowolnej cieczy.
Zalety pomp śrubowych
Przede wszystkim pompy śrubowe wykazują dużą wytrzymałość na trudy pracy, a do tego wysoką odporność mechaniczną na czynniki zewnętrzne. Nawet niekorzystne warunki środowiskowe, czyli kwasowe lub zasadowe nie wpływają na jakość pracy urządzenia. Pompy śrubowe nie wymagają częstej konserwacji. Odpowiednie uszczelnienie urządzenia zapewni też maksymalną żywotność. Prosta budowa i funkcjonalność sprawiają, że można też dostosowywać pompy ślimakowe specyfikacją do potrzeb użytkownika – transportu medium, warunków pracy.
Pompy ślimakowe wykorzystywane są nie tylko do transportu cieczy trudnych ze względu na gęstość, ale także do przesyłu niebezpiecznych substancji. Przykładem jest zastosowanie alternatywne pompy wirnikowej, która może powodować pienienie się transportowanej cieczy o wysokiej lepkości. Problem ten nie występuje w tłoczeniu substancji niebezpiecznych przez pompy śrubowe. Pompy ślimakowe sprawnie transportują również masy suche, cząsteczki w formie zawiesiny, granulaty. Dodatkowymi atutami tego typu urządzeń mogą być zmiana kierunku przepływu medium i jego dozowanie.
Pompy śrubowe to urządzenia służące do transportu trudnych w przesyle lub niebezpiecznych substancji. Znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie czy w gospodarstwach domowych.