Wiadomości z Żor

Po co studiować na niemieckich uczelniach?

  • Dodano: 2018-03-08 11:45, aktualizacja: 2019-04-10 11:39

Studiowanie w Berlinie czy w ogóle w Niemczech, nie musi być wyłącznie marzeniem. Obecnie coraz łatwiejsze jest przemieszczanie się pomiędzy krajami, praca zarobkowa czy właśnie studiowanie w obcym państwie tym bardziej, jeśli leży ono po sąsiedzku. Prześledźmy więc jak to będzie wyglądać w praktyce.

Szeroki pakiet edukacyjny

Niemcy słyną z bardzo wysokiej jakości kształcenia. Nie dotyczy to wyłącznie studiowania, ale całego systemu edukacyjnego. To jednak na studia na uczelniach wyższych wybiera się tam większość polskich studentów ze względu na bliskość tego kraju, a w szczególności Berlina.

W całych Niemczech można się doliczyć aż 109 uniwersytetów. Studiuje się tam łącznie na 16 tysiącach kierunków, więc na pewno każdy zdoła znaleźć coś dla siebie. Można wybierać pomiędzy uczelniami artystycznymi i muzycznymi (Kunsthochschulen), których jest 55.

Swoją drogę zawodową da się też znaleźć w jednej spośród 216 Fachhochschulen, czyli wyższych szkół zawodowych, które przygotowują do wykonywania konkretnie danego zawodu. Są one bardzo perspektywiczne, gwarantują naprawdę doskonałe przygotowanie w konkretnym kierunku. 

Verwaltungsfachhochschulen to uczelnie kształcące w dziedzinie administracji publicznej w ilości 29. Wszystkich możliwości da się więc naliczyć aż 380 w 175 miastach. Po więcej, bardziej szczegółowych informacji odsyłamy na stronie Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austausch Dienst, DAAD) raz Konferencji Rektorów Szkół Wyższych (HRK).

Zasady rekrutacji na niemieckie uczelnie

Podstawą do ubiegania się o miejsce na którejś sponad 300 niemieckich uczelni jest egzamin maturalny. Nie chodzi zaś wyłącznie o zdaną maturę, ale też o jej dobry wynik, dlatego absolwenci szkół średnich powinni się bardzo postarać o uzyskanie jak najlepszych wyników.

Obywatele Unii Europejskiej na pewno będą mieć do spełnienia mniej warunków formalnych rekrutując się na uczelnię. Od pewnego czasu działa system uni-assist, który umożliwia przygotowanie tylko jednego kompletu dokumentów na wszystkie uniwersytety. Rekrutacja na pierwszy kierunek będzie wówczas kosztować 68 euro, a na kolejne 15 euro. Jest to jednak wciąż tańsze, aniżeli choćby tłumaczenie poszczególnych dokumentów i tworzenie wielu ich kopii. Warto mieć na uwadze, że niektóre kierunki, takie jak farmacja, medycyna czy weterynaria będą wymagały bardziej zaawansowanych formalności. Poza paszportem, konieczne będzie też posiadanie certyfikatu językowego, który poświadczy biegłą znajomość niemieckiego czy innych tego typu dokumentów.

Czy studia w Niemczech są darmowe?

Wydawać by się mogło, że studiowanie w Niemczech jest darmowe, jednak to nie do końca prawda. Opłaty ustalane są indywidualnie przez poszczególne landy, a dodatkowym kosztem są opłaty uiszczane przez każdego studenta semestralnie w kwocie 50-250 euro. Konieczne będą też środki na utrzymanie, a więc wyżywienie oraz zakwaterowanie. Są to oczywiście różne sumy, ponieważ każdy człowiek przyzwyczajony jest do innego komfortu, jednak urzędnicy podczas rejestrowania studenta w Niemczech mogą prosić o udokumentowanie, że posiadamy kwotę nie mniejszą niż 659 euro. Czasem potrzeba dysponować takimi pieniędzmi od razu na cały rok. Wynajęcie pokoju do koszt nieco ponad 100 euro, podczas gdy samodzielne mieszkanie powinno się zamknąć w kwocie dwa, trzy razy większej, zależy to oczywiście od jego standardu oraz lokalizacji. Im bliżej uczelni, tym drożej. Ceny w Berlinie będą też dużo wyższe.

Niemiecki, a może angielski?

Okazuje się, że nie zawsze potrzeba biegle mówić po niemiecku, aby móc studiować na niemieckiej uczelni. Bywa, że wystarczy wyłącznie język angielski, który poświadczy certyfikat TOEFL, IELTS itp. Wiele wykładów odbywa się w języku angielskim. 

W przypadku takich kierunków, jak wspomniana już weterynaria, medycyna czy farmacja problem może być nieco większy. Tam wymaga się bowiem operowania językiem niemieckim w stopniu biegłym. Znajomość tego języka poświadczą takie certyfikaty, jak TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache) lub DSH (Deutsche Sprachprufung fur den Hochschulzugang). Ponadto zawsze warto uczyć się języka niemieckiego, ponieważ zdolność komunikowania się w języku lokalnym wszystko upraszcza, jak np. kontakt w sklepach, w urzędach czy także podczas prywatnych spotkań towarzyskich.

Tłumaczenia

Gdy nie znasz języka niemieckiego, nieoceniona staje się pomoc wykwalifikowanego tłumacza lub biura tłumaczeń, które ekspresowo przetłumaczy Twoje dokumenty. Zapoznaj się z ofertą śląskiej firmy Supertlumacz.pl – tłumaczenia niemiecki

Dlaczego Berlin?

Berlin to bez wątpienia kolebka historyczna i kulturalne centrum Niemiec. Istnieją tu najstarsze uczelnie w kraju, na których studiują najlepsi z całego świata. Niekwestionowanym przykładem będzie tu na pewno uniwersytet medyczny zwany Charité. To właśnie on co roku wypuszcza naukowców osiągających najwyższe nagrody w dziedzinie medycyny, jak choćby nagroda Nobla. Powinno się w tym miejscu wspomnieć też o uniwersytecie Humboldta założonym w 1810 roku czy usytuowanym na przedmieściach Berlina w Dahlem - Wolnym Uniwersytecie (FU). Nie będzie się tu na pewno zbyt łatwo dostać, jednak czy oznacza to, że nie warto próbować?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.