Wiadomości z Żor

Plecak szkolny - pierwszy krok do zdrowego kręgosłupa

  • Dodano: 2020-03-26 07:30, aktualizacja: 2020-03-26 07:39

Nowy rok szkolny to nie tylko kolejny etap w życiu dziecka, ale także konieczność zakupu książek, przyborów i innych akcesoriów szkolnych. Na liście zakupów często jest plecak – nadmierna eksploatacja i duża ilość podręczników sprawia, że rzadko kiedy służy dłużej niż rok. Sprawdź, jaki wybrać, aby nie wymieniać go zbyt szybko na lepszy model i by kręgosłup Twojego dziecka mógł rozwijać się prawidłowo.

Idealny plecak szkolny – jakie cechy powinien posiadać?

Plecaki szkolne – ich kolory, wzory i kształty zmieniają się w zależności od panującej mody. Są jednak elementy, które pozostają niezmienne, gdy mowa o idealnym plecaku dla ucznia. Oto najważniejsze cechy, które każdy tornister lub plecak powinien posiadać, aby służyć przez długi czas i nie sprzyjać wadom postawy:

  • Atest – certyfikaty świadczą o tym, że szkolny bagaż spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa i nie zagraża zdrowiu dziecka. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na wyniki niezależnych testów, ponieważ producent zawsze będzie chwalił swoją ofertę.
  • Przegródki i kieszenie – plecak powinien być przede wszystkim pojemny. Warto wybierać modele, które mają zewnętrzne kieszenie na bidony, wewnętrzne kieszonki na drugie śniadanie i różne akcesoria szkolne. Nie bez znaczenia jest też mocny i wygodny uchwyt do trzymania w ręce.
  • Elementy odblaskowe – bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Dzięki odblaskowym elementom na plecaku kierowcy bardzo szybko mogą dostrzec dziecko i szybko zareagować. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które idą do szkoły przy ruchliwych ulicach.
  • Lekkość i stabilizacja – podręczniki ważą wystarczająco dużo, dlatego warto wybierać lekkie modele. Idealny plecak jest nie tylko lekki, ale również stabilny tj. ma wzmocnione dno.
  • Odpowiedni profil – plecy powinny być anatomicznie wyprofilowane i dostosowane do postawy dziecka. Dzięki dodatkowej regulacji szelek ten sam model może służyć przez kilka sezonów.

Czy plecak zawsze musi być szkodliwy dla kręgosłupa dziecka i nastolatka?

Program nauczania jest napięty, a ilość podręczników wciąż jest bardzo duża. Według danych przedstawionych przez Główny Inspektorat Sanitarny optymalny ciężar plecaka nie powinien być większy niż 10%-15% wagi dziecka. Optymalnie byłoby, gdyby tornistry dla młodszych dzieci (1-5 klasa szkoły podstawowej) ważyły 1,2 kg, a starszych (5-8 klasa szkoły podstawowej) 1,4 kg. Przy obecnych wymogach szkoły i ilości zajęć dodatkowych jest to jednak trudny do zrealizowania ideał.

Jednak plecak nie musi być szkodliwy dla kręgosłupa ucznia. Najważniejsze, aby szelki były odpowiednio szerokie i wyposażone w system regulacji, dzięki któremu ciężar równomiernie rozkłada się na plecach. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe szelki na wysokości pasa – dzięki nim kręgosłup zostaje odciążony, a kilogramy niesione na plecach nie są tak odczuwalne. Co ważne, plecy powinny być odpowiednio usztywnione i dopasowane do kształtu kręgosłupa dziecka – w tej kwestii można zasięgnąć porady lekarza ortopedy.

Już od najmłodszych klas warto zwracać uwagę, aby tornister lub plecak nie był szerszy od dziecka. Usztywniona ścianka powinna przylegać do pleców, aby dziecko zachowało prawidłową postawę przez cały czas. Wśród nastolatków modne są torby na ramię, jednak trzeba mieć świadomość, że takie rozwiązanie – mimo że modne i stylowe – sprzyja rozwojowi wad postawy. Niektórzy rodzice decydują się na plecaki z uchwytami podobnymi do walizek, jednak nie są one zbyt wygodne dla dzieci i nie w każdej sytuacji okazują się praktyczne.

Wytrzymały i odpowiedni dla kręgosłupa

Wytrzymały materiał i profil odpowiedni dla kręgosłupa – na szczęście, te dwie cechy da się połączyć. Na rynku można znaleźć wiele modeli plecaków, które spełniają wymogi bezpieczeństwa, są przyjazne dla rozwoju prawidłowej postawy dziecka i przy tym charakteryzują się stylowym designem.

Wybierając odpowiedni model dla swojego dziecka warto kierować się nie tylko marką, ale również opiniami innych rodziców i lekarzy ortopedów. Troska o optymalną postawę dziecka i jego zdrowy kręgosłup zaczyna się już od pierwszych klas szkoły podstawowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.